Sia, otizm topluluğunun tepkisini çeken filmden iki yıl sonra otizm spektrumunda olduğunu açıkladı

Şarkıcının, Maddie Ziegler'in rol aldığı ilk yönetmenlik denemesi, "rahatsız edici ve yanıltıcı" otizm tasviri sebebiyle yoğun eleştiri almıştı

Avustralyalı şarkıcı Sia, 2021 yapımı filminin aldığı tepkiler sonrası rehabilitasyona girdiğini söylemişti

Sia, ilk yönetmenlik denemesinin otizmle ilgili "rahatsız edici ve yanıltıcı" tasvirleri nedeniyle önemli ölçüde tepki çekmesinden iki yıl sonra "spektruma" sahip olduğunu söyledi.

Music adlı filmde, Dance Moms şovunun eski harika çocuğu Maddie Ziegler otizm spektrumuna sahip konuşamayan genç bir kızı canlandırıyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Film, 2021'deki ilk gösteriminin ardından eleştirmenlerce yerden yere vurulmuş, Independent'tan Adam White, tek yıldız verdiği eleştirisinde, filmin "otizmi 'Yaşa, Gül, Sev' posteri gibi kullandığını" yazmıştı.

Film halihazırda, inceleme derlemeleri sitesi Rotten Tomatoes'ta 100 üzerinden 7 puana sahip.

Şimdiyse yıllar sonra, Rob Has a Podcast'in bir bölümüne katılan 47 yaşındaki Avustralyalı şarkıcı Sia, şu açıklamayı yaptı: 

Bende de spektrum var, iyileşme sürecindeyim ve her neyse... Birçok şey söz konusu.

People'a göre Sia şöyle dedi: 

45 yıl boyunca, 'Gidip insan kostümümü giymem lazım' dedim. Ve sadece son iki yılda bütünüyle, tam anlamıyla kendim oldum.

Sia daha önce ayık kalma mücadelesi ve alkol bağımlılığı nedeniyle rehabilitasyonda geçirdiği zamana dair açık sözlü açıklamalarda bulunmuştu. Ancak otizm spektrumundan ilk kez bahsetmiş oldu.

"Hangi nöro-atipikliğe sahip olup olmadığını öğrendikten sonra" rahatladığını belirten Sia, "Sırlarla dolu ve utanç içinde yaşarken kimse sizi tanıyamaz ve sevemez" dedi.

The Independent, yorum için Sia'nın temsilcisiyle temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Music, nöroçeşitli bir karakteri canlandırması için nörotipik Ziegler'i seçtiği ve filme otizmli karakterin gerçek hayatta yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilecek fiziki bir pozisyonda tutulduğu gösteren sahneler içerdiği için otizm topluluğunun misillemesine maruz kalmıştı. Film ayrıca dağıtımının yasaklanmasını için imza toplayan 60 binden fazla kişinin boykotuna uğramıştı.

O dönemde Sia, filmi şu sözlerle savunmuştu: 

Karakter tamamen nöro-atipik arkadaşıma dayanıyor.

Konuşamamayı çok stresli bulurdu. Bu filmi yalnızca ona ve annesine karşı sevgim nedeniyle çektim.

Ancak film o yılın Altın Küre'ye aday gösterilince Sia özür dilemiş ve eleştirilere "kulak verdiği" sözünü vererek bundan böyle Music'in başında şu uyarıyı koyacağını" söyledi: 

Music, hiçbir şekilde otistik bireyler üzerinde kısıtlama kullanılmasına göz yummaz ya da bunu tavsiye etmez.

Tepkilerden yaklaşık bir yıl sonra Sia, tartışmaların ardından "intihara meyilli" hale geldini ve "kötüye gittiğini" itiraf etmişti.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU