Akşener: Erdoğan'ın seçim sonuçlarından çıkarması gereken büyük dersler olduğunu hatırlatmak isterim

İYİ Parti lideri, “Bizim için sonuç esastır. Yarın ilk gündür” dedi

Fotoğraf: Twitter

İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Kesin olmayan sonuçlara göre yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ediyorum” diyerek, “Milletimizin kararının, milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Bu vesileyle Sayın Erdoğan'ın da seçim sonuçlarından çıkarması gereken büyük dersler olduğunu hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

Akşener, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda alınan sonuçları değerlendirdi.

Basın emekçilerine, sandıklarda görev yapan müşahitlere, okul ve sandık görevlilerine, avukatlara, sandıklara giderek oy kullanan İYİ Partililere ve her yaştan tüm vatandaşlara yürekten teşekkür eden Akşener, “Ama en çok gençlere ve kadınlara ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Seçmen bizim için en halis ölçüttür”

Akşener şöyle devam etti:

Bugün demokrasisine sahip çıkan her bir insanımızın oyu bizim için çok kıymetli. Yapılan tüm kara propagandalara, tüm provokasyonlara rağmen milletimiz her zamanki gibi büyük bir olgunluk ve zarafet içinde demokratik hakkını kullandı. Allah her bir vatandaşımızdan razı olsun. Biliyorsunuz ülkemizde uzun zamandır bir seçim gündemi var. Bu gündem Türkiye'yi çok yordu. Aylardır seçimin gölgesinde kalan ve birikmiş birçok sorunumuz var. Bunların başında da ne yazık ki ekonomi geliyor. İşte bu yüzden şimdi artık vakit kaybetmeden bu sorunlara eğilme çözüm üretme zamanı geldi. Biz de milletimizin bizlere verdiği muhalefet görevini bugüne kadar olduğu gibi yine aynı düsturla aynı ciddiyetle aynı ‘seçmen velinimettir’ anlayışıyla yürüteceğiz. Kimse merak etmesin.

“Seçmen bizim için en halis ölçüttür” diyen Akşener,  “Millet iradesinin üstünde hiçbir irade yoktur. Nitekim milletimiz bu seçimlerde söyleyeceğini söyledi. Bize düşen de bu mesajı anlamak anladıktan sonra da gereğini yapmaktır. İYİ Parti olarak bunu hakkıyla yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca milletimizin hiçbir mensubu seçim sonuçları üzerinden bir umutsuzluğa kapılmasın, yenilmişlik ya da kaybetmişlik hissiyle karamsarlık hissetmesin. Çünkü eğer ki demokrasiye inanıyorsak seçimlerin demokrasilerdeki en temel gösterge olduğunu da unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

“Millet iradesi elbette başımızın tacıdır”

Uzun yıllar üniversitede inkılap tarihi hocalığı yaptığını kaydeden Akşener, demokrasilerde her şeyin tartışılabileceğini, itiraz edilebileceğini ama bir tek konuya itiraz edilemeyeceğini belirtti. Akşener bunun hür iradeyle sandığa atılmış seçmenin oyunun sonuçları olduğunu söyledi.

“Yani bir irade ortaya konduğunda bana niye yok? Niye ona oy verdin deme hakkı hiç kimsede yoktur, olamaz” diye konuşan Akşener şunları kaydetti:

Dolayısıyla millet iradesi elbette başımızın tacıdır. Bu nedenle de biz ilk günden beri milletimizin sesini dinleyerek hareket ettik. Sözlerimizin arkasında, milletimizin talepleri ve istekleri dışında hiçbir gücün, hırsın veya şahsi ihtirasın bulunmasına müsaade etmedik ve bu sebeple de zaman zaman çok ağır eleştirilere maruz kaldık ve pek çok bedel ödedik. Bugünden sonra da yine aynı şekilde milletimizin taleplerini dinleyeceğiz. Milletimizin geleceğine yönelik hiçbir korkunun esiri olmasına da izin vermeyeceğiz. Şunu asla unutmayın ki biz hala buradayız İYİ Parti ve İYİ Parti'nin mensupları burada, mecliste. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik bir hukuk devleti olma vasfının gereğince biz de üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye, milletimiz bize destek olduğu sürece devam edeceğiz.

Erdoğan’ı tebrik etti

Konuşmasında “Kesin olmayan sonuçlara göre yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ediyorum” ifadelerine yer veren Akşener şunları kaydetti:

Milletimizin kararının, milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Bu vesileyle Sayın Erdoğan'ın da seçim sonuçlarından çıkarması gereken büyük dersler olduğunu hatırlatmak isterim. Umarım ki kazanmışlık hırsı kendisinin gözünü yeniden kör etmez. İftiralar, hakaretler havalarda uçuşmaz, umarım ki kendisine oy vermiş, vermemiş bu ülkede yaşayan her bir vatandaşın cumhurbaşkanı olduğunu bu defa kabul eder ve ona göre davranır. Umarım ki seçim sonuçlarının heyecanıyla uzun zamandır kutuplaştırılmış ülkemizi yeniden makulde buluşturma fırsatını tepmez. Umarım ki tıpkı bizim gibi kendisi de seçim sonuçlarının muhasebesini dürüst ve objektif bir biçimde yapar. Biz yarından itibaren bu sonuçları bu şekilde yorumlayacağız. Gereken dersleri İYİ Parti olarak çıkaracağız.

"Çok ayıpladım"

Erdoğan’ın Kısıklı'daki konuşmasında Kemal Kılıçdaroğlu'nu yuhalattğını ifade eden Akşener, “Bu yeni seçilmiş, hemen seçilmiş, oylar sandıktan yeni sayılan bir cumhurbaşkanına yakışmaz. Halbuki nerede kalmıştık deyip, herkesin, hepimizin cumhurbaşkanı olmayı makulde buluşmayı, artık dertlerin üzerinden konuşmayı kendisine yol edinir, rehber edinir diye ummuştuk. İnşallah bu sondur. Bu ayıplı davranış... Çok ayıpladım, çok üzüldüm. İnşallah sondur. Tüm Türkiye'nin umarım ki seçilmiş olduğu bu son döneminde tüm Türkiye'nin cumhurbaşkanı olduğunu bu defa hatırlar ve görevini de bu doğrultuda sürdürme ferasetini gösterebilir. Bizim için sonuç esastır. Yarın ilk gündür" diye konuştu. 

Akşener ayrıca saat 22.30'da Kılıçdaroğlu'nun davetiyle CHP Genel Merkezi'ne gideceklerini ve orada da bir değerlendirme yapacaklarını belirtti. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU