Kılıçdaroğlu: Ülkemde yabancı asker postalı istemiyorum

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu Suriye tezkeresi ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu "Sen kalkıyorsun terörle mücadelede yabancı askerleri davet ediyorsun" dedi

Fotoğraf: CHP

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta halka seslendi.

İktidar kanadından kendisİne yöneltilen "Suriye tezkeresine hayır dedi" suçlamalarına yanıt veren Kılıçdaroğlu "Ben kendi ülkemde hiçbir zaman yabancı asker postalı istemiyorum. Bahçeli'ye, Erdoğan'a sordum, 'Kimi davet edeceksiniz?' Sen kalkıyorsun terörle mücadelede yabancı askerleri davet ediyorsun" ifadelerini kullandı.

"İnsanca, hakça bir düzeni getireceğiz"

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Zonguldak'a geldiğimde hep içinde burukluk hissederim. Kara elmasın kenti diye düşünürüm. Madenciler için dünya kadar şiirler, romanlar yazıldı. Hayatını kaybedenler için hep beraber gözyaşı döktük. Emekçilerin Ankara'ya yürüyüşünü asla unutmadım. Zonguldak bir emekli kentine dönüştü. Kömürü Güney Amerika'dan getiriyorlar, dışarında getiriyorlar, dünyanın parasını ödüyorlar. Aşamalı olarak 5 bin işçi alacağım.

Rahmetli Ecevit, Zonguldak milletvekiliydi. Ne diyordu: 'Ne ezen, ne ezilen; insanca, hakça bir düzen.' İnsanca, hakça bir düzeni getireceğiz!

En geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine uğrayacağız. Yabancıları göndermek isteyen kim, vatanını seven kim? Bay Kemal. Yabancılardan medet uman kim? Onlar. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeter artık, 22 yıldır memleketi ne hale getirdiler. Milleti bir kuru soğana muhtaç ettiler. Mutfaklarda yangın var. 'Filyos Limanı'nı CHP gelince yapmayacak'mış. Sizin mi orası, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait. Yapacağız, daha güzelini yapacağız.

Emekliler de geçinemiyor. 'Emeklilere birer maaş ikramiye verin' dedim. Sözüm söz, asgari ücret kadar Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer ikramiye vereceğiz. 15 bin liralık ikramiyesini görecek emekli kardeşim.

27,5 yılımı devlete harcadım. Bütçe nasıl yapılır, nasıl tasarruf yapılır gayet iyi bilirim. Emekliye para verilecek derseniz ödeneği koyarsınız. Sözüm söz, 418 milyar doları dışarıya götürenler size de sözüm söz, götürdüğünüz paranın tamamını getireceğim ve bu millete vereceğim.

Sanıyorlar ki Bay Kemal devleti tanımaz. Devleti parti devletine dönüştürdüler. Devlet yine liyakatli insanların yöneteceği devlet olacak. Her şeyi adalet üzerine inşa etmeye çalışıyorum.

Bir Suriye tezkeresi var, 'Kılıçdaroğlu niye hayır dedi?'. Terör örgütleri için yabancı askerleri Türkiye'ye davet etme hakkı vardı. Ben kendi ülkemde hiçbir zaman yabancı asker postalı istemiyorum. Bahçeli'ye, Erdoğan'a sordum, 'Kimi davet edeceksiniz?' Sen kalkıyorsun terörle mücadelede yabancı askerleri davet ediyorsun.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU