Prens Harry, babasının taç giyme töreninde ülkeyi "24 saatliğine" ziyaret edecek

Sussex Dükü'nün seyahat planı gizli tutuluyor

38 yaşındaki Harry'nin 24 saatlik ziyaretinde kraliyet ailelerinin diğer üyeleriyle özel olarak görüşüp görüşmeyeceği bilinmiyor (Reuters)

Prens Harry'nin, Kral III. Charles'ın taç giyme töreni için Birleşik Krallık'a (BK) gittiğinde ülkede sadece 24 saat kalıp ABD'ye geri döneceği ileri sürüldü. 

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Telegraph'ın BK'nin tanınmış tabloidlerinden Sun'dan aktardığına göre Harry, 6 Mayıs'ta düzenlenecek taç giyme töreninde ülkede sadece bir gün kalacak. 

Sun'a konuşan ve kimliği açıklanmayan bir kaynak, “Prens Harry, 24 saat içinde BK'ye girip çıkmış olacak” dedi.

Buna göre Sussex Dükü, cuma günü BK'nin başkenti Londra'ya gidecek ve daha sonra ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Barbara şehrinde yer alan evine geri dönecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Harry'nin Westminster'daki Aziz Petrus Kilisesi'nde düzenlenecek resmi taç giyme törenine katılacağı ama daha sonraki etkinliklerde yer almayacağı savunuldu.

Özel jetiyle yolculuk yapacak Harry'nin, eşi Meghan Markle'ın oğulları Archie'nin 4. yaş günü için düzenlediği partiye yetişmeyi hedeflediği bildirildi. 

Telegraph, güvenlik sebebiyle Prens Harry'nin seyahat planının detaylarının kamuyla paylaşılmadığını yazdı.

Prens Harry ve Prenses Markle, 2020'de kraliyet ailesinden ayrılıp ABD'ye taşınarak büyük tartışma yaratmıştı.

Buckingham Sarayı'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, Kral III. Charles'ın taç giyme törenine sadece Prens Harry'nin katılacağı, Prenses Markle'ınsa ABD'de çocukları Archie ve Lilibet'le kalacağı doğrulanmıştı.
 


Öte yandan Markle'ın Charles'a iki yıl önce yazdığı mektupta gösterdiği nedenler yüzünden törene katılmayacağı iddia edilmişti. Sussex Düşesi mektubunda, Archie'ye hamile olduğu dönemde Buckingham Sarayı'nın, çocuğunun ten rengiyle ilgili endişeleri olduğunu söylediği öne sürülmüştü.

Charles'ın da Markle'a yanıt olarak bu endişelerinden ötürü üzüntü duyduğunu dile getirdiği bildirilmiş fakat Markle'ın yanıtı yeterli görmediği ve bu yüzden Kral III. Charles'ın taç giyme törenine katılmama kararı aldığı ileri sürülmüştü. 

Sussex Düşesi'nin temsilcileriyse iddiaları reddetmişti.


Independent Türkçe, Telegraph, Sun

DAHA FAZLA HABER OKU