HÜDA PAR, Mansur Yavaş hakkında suç duyurusunda bulundu

HÜDA PAR, Yavaş'ın 19 Nisan’daki Sinop mitinginde, "Terörist teröristtir; bunun PKK'lısı, Hüda Par'lısı ayrımı olmaz. Hepsine de karşıyız hepsinin de kökünü kazırız" sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu

Fotoğraf: HÜDA PAR basın

HÜDA PAR, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında yapılan suç duyurusunda bulundu.

Yavaş, 19 Nisan’daki Sinop mitinginde, "Terörist teröristtir; bunun PKK'lısı, Hüda Par'lısı ayrımı olmaz. Hepsine de karşıyız hepsinin de kökünü kazırız" demişti.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu adına suç duyurusunda bulunduklarını belirten Yenmez, "Ankara halkına hizmet etmesi için seçilen ve bu doğrultuda çalışması gereken sözde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş, 19 Nisan 2023 tarihinde Sinop mitinginde sarf etmiş olduğu 'Terörist teröristtir; bunun PKK'lısı, HÜDA PAR'lısı ayrımı olmaz…, hepsine de karşıyız hepsinin de kökünü kazırız' sözleri ile, HÜDA PAR'ı bir terör örgütüyle birlikte anarak ve bir terör örgütü gibi yansıtarak HÜDA PAR'a gönül vermiş on binlerce insanımızı hedef göstererek halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu işlemiştir" dedi.

Siyasilerin ağızlarından çıkacak sözlere dikkat etmesi gerektiği vurgulanan açıklamasının devamında Yemez, şunları söyledi:

Siyasi kimliği olan, temsiliyet yetkisi olan ve kitleleri harekete geçirebilen kişilerin siyasi ahlakı temsil etmesi gerekir ve bu kişilerin iftira hürriyeti yoktur. Bununla birlikte ağızlarından çıkacak her kelimeyi dikkatle seçmeleri gerekmektedir. Nitekim kullanmış oldukları ifadeler başkalarını suç işlemeye teşvik edebilir ve masum insanların hedef gösterilmesine neden olabilir. Nitekim 6-8 Ekim olayları bunun bir yansıması olup hafızalarda canlılığını korumaktadır. 50'den fazla insanın hayatını kaybettiği, yüzlerce yaralının olduğu ve kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara ait olan on binlerce taşınır-taşınmaz malların zarar gördüğü olayların fitilini yakan neden, bazı siyasilerin kasıtlı olarak sarf etmiş oldukları sözlerdi.

Yavaş'ı özür dilemeye davet eden Yenmez, "Mansur Yavaş ve benzer üslup takınan siyasiler, siyasi argümanlarını tüketmeleri ve halk nezdinde itibar kaybına uğramış olmaları nedeniyle kasıtlı olarak gündem değiştirme yolunu seçmişlerdir. Ancak seçmiş oldukları bu yol ve kullandıkları dil son derece tehlikelidir. Mansur Yavaş kasıtlı olarak HÜDA PAR'ı ve HÜDA PAR'a gönül vermiş on binlerce vatandaşı hedef göstermiş onları bir terör örgütü mensubu gibi kamuoyuna deklare etmiş, onların anayasal hakkı olan can ve mal güvenliğini tehlikeye atmıştır. Mansur Yavaş ve benzer üslup takınan arkadaşlarını, HÜDA PAR'a karşı sarf etmiş oldukları sözler nedeniyle siyasi ahlakın gereği olarak özür dilemeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yavaş'tan açıklama

Yavaş ise davaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şunları söyledi:

Türkiye ve Türk Milleti ile sorunu olan bir oluşumun hakkımda açtığı dava omzumdaki şeref madalyasıdır. 15 Mayıs’ta bu şeref madalyasıyla iktidara geleceğiz. Milletimizin değerleriyle kavga eden kim olursa olsun mücadelemiz son nefesimize kadar devam edecektir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU