Yunanistan, Türkiye'nin "terörist yuvası" diye nitelediği Lavrion göçmen kampını kapatıyor

Kathimerini: Ankara yönetimini memnun edecek karar

Kampın bazı bölümleri 1940'ta inşa edildi (StarGr/AA)

Türkiye'nin "terör örgütü üyelerinin sığındığı yer" diye niteleyerek eleştirdiği Yunanistan'daki Lavrion göçmen kampının kademeli olarak kapatılmasına karar verildi.

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini'nin bugünkü haberinde, Göç ve Sığınma Bakanlığı'nın, Attika Bölgesi'nde yer alan Lavreotiki Belediyesi'ne bağlı Lavrion'daki kampı yapıların kötü durumda olması nedeniyle kapatacağı bildirildi.

Buna göre Lavreotiki Belediyesi'nden yetkililer, aralıkta bakanlıkla iletişime geçerek, kamptaki bakımsız binaların orta şiddetli bir depreme bile dayanamayacağına dikkat çekmişti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yunan devletiyse kampın yapım ve onarım çalışmalarına sağladığı fonu 2016-2017 döneminde durdurmuştu. Haberde, o dönemden beri kampın çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle çalıştığına ve devletin, kampın yönetimine müdahale etmediğine de dikkat çekildi.

Kampta kalan yaklaşık 150 kişiden 100'ünün Attika Bölgesi'ndeki farklı göçmen kamplarına gönderildiği belirtildi. Halihazırda kampta 50'den az göçmenin yaşadığı, bu kişilerin de kısa süre içinde transfer edileceği bilgisi paylaşıldı.

Türkiye, başkent Atina'ya yaklaşık bir saat uzaklıktaki bu kampın, PKK, YPG ve DHKP-C gibi örgütler tarafından militan yetiştirmek için kullanıldığını savunmuş, Yunanistan'ı da bunu engellememekle suçlamıştı. Atina yönetimiyse iddiaları defalarca yalanlamıştı. 
 


Kathimerini, haberinde buna da atıfta bulunarak, Türkiye'nin kampın kapatılmasını birçok kez talep ettiğini hatırlatıp, bakanlığın verdiği kararın Ankara yönetimini de memnun edeceğini yazdı.


Independent Türkçe, Kathimerini, Greek City Times

DAHA FAZLA HABER OKU