Öcalan’dan Suriye mesajı: Sorun demokrasi ile çözülebilir, savaşla çözüm olmaz

Mehmet Öcalan, Kurban Bayramı'nda ağabeyi ile yaptığı görüşmeyi anlattı

Fotoğraf: AP

İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın aileleri, 12 Ağustos’ta Kurban Bayramı vesilesiyle İmralı’ya giderek yakınlarıyla görüştü.

Mehmet Öcalan, ağabeyi ile yaptığı son görüşmenin detaylarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“68 yaşındayım, çıplak arama yaptılar"

Öcalan, cezaevine girişte çıplak arama yapıldığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

Biz insanız, bu bizim yasal hakkımızdır. 68 yaşındayım çıplak arama yaptılar. 20 yıldır o yolu gidip geliyorum, beni de iyi tanırlar. Çok çirkin bir aramayla karşılaştık. Bu kabul edilemez, bu aramayı yapanlar utansın.

Öcalan: Hem Türkiye hem oradaki halklar zarar görür

Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’ın Suriye’deki gelişmeleri şu ifadelerle değerlendirdiğini aktardı: 

Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür. Savaş ile olmaz, bir çözüme kavuşturulması gerekir. Türkiye eğer Suriye’ye girmek isterse de bu çözüm olmayacaktır. Doğrusu şu ki savaş bu halklara hiçbir şey getirmez. Suriye’de 20 yıl kaldım, oranın halkını iyi tanırım. Oradaki Arap aşiretlerini iyi tanırım, ilişkilerim vardı. Başta Arap aşiretleri ve halklara selamlarımı ilet. Sorun demokrasiyle çözülebilir. Hiçbir zaman savaşla çözüm olmamıştır.

 

“Kürt sorununun çözümü için üstümüze düşen görev ve rolümüzü oynarız” diyen Abdullah Öcalan, Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında sürdürdüğü “Pençe Operasyonu” için de şu ifadeleri kullandı:

Harekât savaş demektir. Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil. Biz her zaman barışa varız. Her zaman da savaşa karşı olacağız, savaşın yerine barışın olması gerekiyor.

HDP'ye mesaj: Dışarıda olsaydım sokakları temizlerdim

Öcalan’ın, HDP’ye yönelik ise şu mesajları verdiği aktarıldı:

60 milletvekili var, bu seçimlerde belediyeler de alındı. Geçen sefer belirttim, eğer dışarıda olsaydım sokakları temizlerdim. Her yerde vekiller 24 saat boyunca halkın içinde olması gerekiyor. Parti büyük demokratik bir kurumdur. Halkın iradesidir ve halka hizmet etmelidir. Bu halk onlara iradelerini teslim etmiş. Onlar da bu halkın hizmetkârıdırlar.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU