Yeni keşfedilen "Yüzüklerin Efendisi kartalı" bir hobbiti taşıyabilecek boyuttaymış

"O zamanlar muhtemelen gezegendeki en büyük kartaldı"

Kartalın fosilleri derin bir mağaradan çıkarıldı (Flinders Üniversitesi)

Soyu tükenmiş yırtıcı kuşlar üzerine yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir zamanlar Avustralya üzerinde uçan eski bir kartal türü, J. R. R. Tolkien'in kurguladığı dev kartallarla benzerlikler taşıyor.

Söz konusu dev kartallar, Tolkien'in sinemaya da uyarlanan Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisinde yer alıyor.

Seride Sauron'u gözlemek için Valinor'dan Orta Dünya'ya gönderilen kartalların, yüzüğü Hüküm Dağı'na götürmekle görevli Frodo'yu neden taşımadığı yıllardır tartışma konusu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu konuda çeşitli teoriler olsa da yeni araştırma, bu kartalların gerçek hayattaki muadillerinin de bir hobbiti taşıyabilecek kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Latince adı Dynatoaetus gaffae olan ve yeni tanımlanan kartal türü, Avustralya'da 17 metre derinliğindeki dikey bir mağarada 1959 ve 2021 arasında bulunan bir fosil koleksiyonunda keşfedildi.

Kartalın fosilinin kanatları, bacakları, pençeleri, göğüs kemiğini ve kafatasını içermesi, hayvanın daha ayrıntılı incelenmesini sağladı.

Fosil, dev kuşun muhtemelen 30 santimetre uzunluğunda pençelere ve üç metre kanat açıklığına sahip olduğunu ortaya koydu.

Hakemli bilimsel dergi Journal of Ornithology'de yayımlanan araştırmada, kartalın Avustralya'da kayda geçmiş en büyük yırtıcı kuş olduğu ifade edildi.

Flinders Üniversitesi'nden omurgalı paleontoloğu Trevor Worthy, "Çok büyük bir kuştu" diye konuştu.

Araştırmanın ortak yazarı Worthy, bu kartalların "50 bin ila 700 bin yıl önce yaşadığını ve o zamanlar muhtemelen gezegendeki en büyük kartal olduğunu" sözlerine ekledi.
 

ezgif-1-499a76026a.jpg
Görselde ynatoaetus gaffae'nin boyutları ve bugün yaşayan kama kuyruklu kartalların pençe ve gövde boyutları karşılaştırılıyor (Flinders Üniversitesi)


Bu kartalların yaşadığı sırada Avustralya, büyük uçamayan kuşlar, dev kangurular, iri kertenkeleler ve ayı benzeri keseli hayvanlarla doluydu.

Araştırmacılar, D. gaffae'nin bu dev türlerin yavrularını veya küçük ve hasta hayvanları avlamış olabileceğine inanıyor.

Kartalın yediği canlılar arasında muhtemelen 1,3 metrelik Batı gri kanguruları (Macropus fuliginosus) gibi bugün yaşayan iri hayvanlar da yer alıyordu.

Bu yüzden söz konusu kartalların Tolkien'in hobbitlerini rahatça taşıyabileceği ifade ediliyor. Zira Yüzüklerin Efendisi kitaplarına göre hobbitler en fazla 1,2 metre boyundaydı.

Öte yandan D. gaffae, Peter Jackson'ın yönetmen koltuğunda oturduğu uyarlama film serisindeki kartallar kadar da büyük değildi. Filmlerdeki kartalların kanat açıklığı 23 metreydi.

Nesli tükenmiş kartallar arasında D. gaffae'den daha büyük olan sadece iki tür biliniyor. 

Bunlardan biri bugünkü Küba topraklarında dev kemirgenleri avlayan Gigantohierax suarezi adlı bir katal ve Yeni Zelanda'da ölü hayvanlarla beslenen Haasts kartalı.

 

Independent Türkçe, Livescience, IFL Science

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU