Ukrayna istihbaratı Mariupol'e giden kişinin Putin'in dublörü olabileceğine inanıyor

Kiev yönetimi daha önce Putin'in en az üç dublör kullandığını öne sürmüştü

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Putin'in eski görüntüleriyle Mariupol'de çekilen görüntüler yan yana getirildi (Kyiv Post)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen haftasonu bir gece Mariupol'e düzenlediği ziyaretle ilgili tartışmalar sürüyor.

Putin'in kameralara konuştuğu sırada arkasından bir kişinin, "Buradaki her şey şov" diye bağırmasıyla ilgili tartışmaların ardından şimdi de Mariupol'e giden kişinin "gerçek Putin" olup olmadığı tartışılıyor.

Kamuoyunun önünde fazla görünmeyen Rus liderin, Mariupol'de de dublör kullanmış olabileceği iddia edildi. 

Sosyal medyada yayılan tartışmalarda Putin'in 21 Şubat'ta Moskova'da yaptığı bir konuşmadan alınan görüntüsüyle, Mariupol'de çekilen görüntüler yan yana getirildi.

İki ayrı görüntüde Putin'in çene yapısının farklı görünmesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili Kyiv Post'a konuşan Ukrayna askeri istihbarat yetkilisi Andriy Yusov, "Putin'e benzeyen biri Mariupol'ü ziyaret etti" dedi.

Ukraynalı yetkililer Putin'in dublör kullandığından emin

Putin'in dublör kullandığı iddiaları Ukrayna savaşının başından bu yana birkaç kez gündeme gelmişti ancak bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Birkaç ay önce Ukrayna askeri istihbaratının başındaki Kyrilo Budanov, Rus liderin suikast girişimi riskini azaltmak için dublör kullandığını öne sürmüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Budanov, "Rusya Başkanı Vladimir Putin kendisine benzeyen en az üç kişiyi kullanıyor. Ona benzemek için estetik ameliyatı oluyorlar. Bizim bildiğimiz üç kişi var gerçekte kaç kişi olduklarını bilmiyoruz" demişti.

Ukraynalı yetkili, "Onlara ele veren şeylerden biri boyları. Videolarda ve fotoğraflarda görünüyor. Ayrıca jestleri, vücut dili ve kulak memeleri de belirleyici. Çünkü her insanda farklı oluyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Smirnov da geçtiğimiz günlerde, Putin hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin çıkardığı yakalama kararıyla ilgili soruları yanıtlarken konuyla ilgili şunları söylemişti:

Ona benzeyen herkes yargılanmalı. Hata yapmamak ve gerçek Putin'i kaçırmamak kritik önemde. Onu bulmak için, hepsini toplayıp hangisinin gerçek olduğunu anlmamız gerekiyor. Ya da dublörlerinin de suç ortağı olduğunu kanıtlamamız

Putin'in Mariupol ziyareti

Rusya lideri Putin'in savaşın ilk aylarında Ukrayna direnişinin merkez noktalarından biri olan Mariupol'e düzenlediği ziyaret geçen cumartesi günü yayımlanmıştı.

Ziyaretin ne zaman gerçekleştiği net olarak bilinmese de, Rus liderin aynı gün ilhakın 9. yıldönümü nedeniyle Kırım'da olduğunu biliniyor.

Putin'in Rusya tarafından ele geçirilen bölgelere yönelik bu ilk ziyareti Kiev yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmış, Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Putin'in ziyaret için akşam saatlerini seçmesiyle ilgili olarak "Hırsız gece gelir" yorumuna yer verilmişti.

Zelenski'nin üst düzey danışmanı Podolyak ise Putin'in ziyaretini, "Suçlu her zaman suç mahalline döner" sözleriyle değerlendirmişti.


Independent Türkçe, Kyiv Post, CNN

DAHA FAZLA HABER OKU