Telegram, Whatsapp'ı kıskandıracak yeni özellikler getiriyor

Sessiz mesaj gönderme ve Yavaş Mod özellikleri, uygulamayı çok daha kullanışlı hale getiriyor

Telegram'ın son güncellemesi, mesajlaşma uygulamasına çok ihtiyaç duyulan bazı özellikleri getiriyor (AFP)

Telegram'ın son güncellemesi, popüler mesajlaşma uygulmasının kullanıcılarına "huzur" getirmek için tasarlanan yeni özellikler taşıyor.

Sessiz mesaj gönderme özelliği, WhatsApp'ın rakibi olan uygulamayı gündelik hayatı daha az sekteye uğratır hale getiriyor. Yavaş Mod özelliği de grup yöneticilerine, grup üyeleri için zaman sınırlamaları koyma yetkisi vererek "spam" mesajların önüne geçmeyi hedefliyor.

Telegram söz konusu güncellemeyi “Bu (güncelleme) daha fazla huzur getiriyor” diye duyurdu.

Artık uyuduğunu, ders çalıştığını ya da bir toplantıda olduğunu bildiğiniz arkadaşlarınıza özgürce mesaj atabileceksiniz (...) Herhangi bir mesajı ya da içeriği sessiz göndermek istiyorsanız sadece 'gönder' tuşunu basılı tutun.

Yavaş Mod sayesinde grup yöneticileri artık her grup üyesinin bir sonraki mesajını göndermesi için ne kadar süre beklemesi gerektiğini ayarlama imkanına kavuştu.

Bu özellikte 30 saniye ila bir saate kadar süre seçilebiliyor; Telegram bu özelliğin “gruptaki konuşmaları daha düzenli hale getirirken her bir mesajın da değerini arttıracağını" öne sürüyor.

Ayrıca grup yöneticileri,bundan sonra diğer tüm üyelerin görebileceği özel bir unvan alabilecek.

Yeni güncellemeyle ayrıca, bazı emojiler de hareketli hale geliyor. Kalp, hoşnutsuz yüz, utançtan kızaran yüz ve partileyen yüz gibi emojiler artık hareketleniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Telegram, sıklıkla Whatsapp gibi diğer mesajlaşma uygulamalarının sonradan eklediği yeni özelliklere öncülük etmesiyle tanınıyor.

Örneğin Whatsapp çıkartma özelliğini Telegram'ın bu özelliği devreye sokmasından üç yıl sonra, 2018'de uygulamaya eklemişti.

Android ve iOS (iPhone) kullanıcıları arasında küçük farklılıklar taşısa da, yeni Telegram güncellemesi önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Esas özellikler her iki mobil işletim sistemine de bulunacak. Ancak Android kullanıcıları, bunların yanında rehberindeki kişilere gönderecekleri fotoğraf ve videoları seçmeyi kolaylaştıran yeni bir ek menü bulacak.

Diğer yandan, iPhone (iOS) kullanıcılarıysa artık gece modu için farklı renkler seçebilecek. Dolayısıyla artık karanlık mod sadece siyah ve mavi tonlarıyla sınırlı kalmayacak.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU