Kahramanmaraş depremi Suriye'yi de vurdu: Savunma ekipleri sürekli ceset çıkarıyor

Türkiye'yi sarsan deprem çevre ülkelerde de etkili olurken gelen bilgilere göre Suriye'deki ölü sayısı 800'ü geçti

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7.7 Mw büyüklüğündeki deprem, Suriye başta olmak üzere Mısır, Lübnan, KKTC, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Irak'ta da hissedildi.

Suriye Sağlık Bakanlığı'nın devlet televizyonundan açıkladığı rakamlarla muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde görev yapan yardım kuruluşu Beyaz Baretlilerin son verilerinin toplamına göre Suriye genelinde 7 Şubat Salı sabahı itibarıyla ölü sayısı en az 1300 olarak belirlendi. Ülkede binlerce de yaralı olduğu bildiriliyor.
 

Deprem
Muhaliflerin kontrol ettiği İdlib'deki Bab el Hava hastanesinde tedavi bekleyen yaralı bir çocuk (AFP)


Sahadaki Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Sivil Savunma (Beyaz Baretliler), yerel sağlık kuruluşları ve yerel kaynaklardan derlediği bilgiye göre, Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde de onlarca bina yıkıldı veya hasar gördü. AA'nın sabah saatlerinde geçtiği haber, Suriye'deki toplam ölü sayısının en az 427 olduğunu ortaya koyuyordu. 

Independent Türkçe muhabirinin ulaştığı yerel kaynaklarsa ölü sayısının 450'ye ulaştığını belirtmişti. İdlib'e bağlı Harem'de yaşayan Mustafa al Hacce, sivil savunma ekiplerinin enkaz altından sürekli olarak cesetler çıkardığını söyledi.


Beyaz Miğferler olarak da bilinen Sivil Savunma, yüzlerce aile hâlâ enkaz altında olduğu için ölü sayısının artmasının beklendiğini Twitter hesabında duyurdu.


Suriye'nin kuzeybatısındaki muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde çalışan yardım kuruluşu Beyaz Baretliler, uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.  

Arama kurtarma ekipleri enkaz altındaki ailelere ulaşmaya çalışıyor.

Suriye Ulusal Deprem Merkezi Başkanı Rayid Ahmed, "1995'te kurulan merkezin tarihinde kaydedilen en büyük deprem bu" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki askeri tesislerinde ciddi bir zarar görülmediğini açıkladı. İç savaş sırasında Beşar Esad yönetimine destek için ülkeye çok sayıda Rus askeri gönderilmişti. 

Deprem

Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde de onlarca bina yıkıldı veya hasar gördü (Reuters) 


Mısır, Lübnan, Irak ve Kıbrıs da sarsıldı

Mısır'ın başkenti Kahire ve çevresinde hissedilen deprem yaklaşık 30 saniye kadar sürerken, halk arasında büyük endişe yarattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lübnan'ın başkenti Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen deprem nedeniyle evlerinden çıkan çok sayıda kişi geceyi arabalarında geçirdi.

Irak'ın başkenti Bağdat ve Diyala'da da hissedilen deprem sebebiyle insanlar can güvenliği endişesiyle evlerinden çıktı.

Deprem, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden de hissedildi.

 

Independent Türkçe, AFP, Reuters, AP, AA

DAHA FAZLA HABER OKU