PYD Sözcüsü Salih Müslim: Turgut Özal'ın Kürt Sorunu'nun çözümü için cesareti ve planı vardı ama Türk devleti engelledi

Salih Müslim'e göre Kürt Sorunu çözümsüz kaldığı sürece Ortadoğu'daki hiçbir sorun çözülemez

Fotoğraf: AA

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın en son 7 Ağustos’ta avukatlarıyla yaptığı görüşmede “çözüm ve barışa” dair verdiği mesajı değerlendirdi.

Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Müslim, avukatların İmralı’ya gidişinin olumlu ve çok değerli olduğunu söyleyerek, Kürt halkının Öcalan’ın görüşlerine kulak verilmesini istediğini ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Türk devleti 1921'den bu yana savaş içinde"

Öcalan’ın Osmanlı ve Türkiye tarihine dair yaptığı vurgulara dikkat çeken Salih Müslim, “Türk devleti de tarihini doğru okumalıdır. Türkiye’nin Kürt ve Türk halkları arasındaki düşmanlığı her daim Türk devletine zarar vermiştir. Kürtlerin tanınmasına dönük bir anlaşma olduğu vakit, Türkiye’nin de sorunları çözülür, Kürt sorunu da çözülür. Gerçekten de savaştaki ısrar bir kenara bırakılırsa Kürt sorunu da çözülür. Önder Apo, bu yüzden tarihin doğru okunması mesajını veriyor. Ahlat ve Malazgirt’ten başlayan ve 1921 Anayasası’na kadar devam eden Kürt-Türk ilişkilerinde Kürtlerin iradeleri kabul ediliyordu. Bundan sonra Kürtlere dönük asimilasyon başladı. Türk devleti o tarihten bu yana hep savaş içerisindedir” dedi.

"Turgut Özal'ın cesaret ve planı vardı ancak devlet önüne geçti"

PYD Sözcüsü Müslim, şunları da söyledi:

Turgut Özal döneminden bu yana 27 yıldır Türkler ve Kürtler kaybediyor. Eğer o dönem çözüm adımları kabul edilseydi, 27 yıl savaşla geçmezdi. Turgut Özal’ın cesaret ve planı vardı ancak Türk devleti bunun önüne geçti. Önder Apo bu yüzden Türk devletine ‘Aranızda böylesi bir öncülük yapacak ve anlaşmaya varacak pratik sergileyebilecek biri var mı?’ sorusunu soruyor. Önder Apo sorunları diyalog yoluyla çözmek istiyor ancak muhatap ve öncülük edecekler de önemlidir. Kürt sorununun çözümü için masada diyalog esastır.

"Bir haftalık süre tanımlaması..."

Öcalan’ın “Çözüme hazırım” sözlerine de atıfta bulunan Salih Müslim, şunları kaydetti: 

Bu mesajla çözüm yolunun İmralı’dan geçtiği açıkça görülmektedir. Önder Apo yine ‘Kürt varlığını inkar edemezsiniz’ mesajı veriyor. Anlaşmayla tüm sorunların çözüm mesajı veriliyor. 2013 yılındaki 10 maddelik Dolmabahçe Mutabakat metnini de hatırlatılıyor. Dolmabahçe’deki maddelerin tartışılması ve geliştirilmesi mesajı da veriliyor. Önder Apo’nun bir haftalık süre tanımlaması, halk, güç ve paradigmaya olan güvenini de gösteriyor. Bu güven Önder Apo’ya güç veriyor.

"Kürt Sorunu çözülmeden Ortadoğu'daki hiçbir sorun çözülemez"

Kürt sorununun Ortadoğu sorunuyla bağlantılı olduğuna vurgu yapan Müslim, şöyle konuştu:

Bu sorunun çözülmesini engelleyen Türk devletidir. Tarihten bu yana Kürt halkının bir kazanımı gördüğü an barbarca önünü almaktadır. Şimdi de Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrimi yok etmek istiyor. Efrîn ya da Kerkük’te hiç fark etmez, yok etme mesajı veriyor. Kuzey Kürdistan’da çözüme ulaşılmadan diğer parçalarda da sorun çözülmez. Bunun Kuzey ve Doğu Suriye’ye de etkisi var. Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’den elini çektiği vakit hiçbir sorun da kalmaz. Biz, Suriye rejimi ile Suriye içinde demokratik çerçevede anlaşmaya varabiliriz. Kuzey ve Doğu Suriye’deki sistem tüm Ortadoğu için modeldir. Ancak Türk devleti, bu sistemin gelişmesini ve Suriye genelinde bir çözümün gelişmesini engelliyor. Türk devletinin artık aklını başına toplamasını ve Önder Apo’ya muhatap olabilmesini umut ediyoruz. Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’daki hiçbir sorun da çözülmez.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU