Jandarma bianet’in engellenmesi kararını ‘sehven’ talep etmiş

bianet'in avukatı Eyüboğlu: Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması gerekiyor

Görsel: bianet

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce bianet.org’a “erişimin engellenmesi” kararının sehven alındığı öğrenildi.

Ankara Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli yazısı ile aynı gün 136 adresin erişiminin engellenmesine karar verdi. Erişimin engellenmesi kararı verilen URL adresleri arasında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest adreslerinin yanı sıra haber portalları da yer alıyor. Kararda yer alan adreslerden biri de bianet.org’du.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak ertesi gün Jandarma Genel Komutanlığı'nın sadece bianet’e ilişkin olarak “talebin sehven yapıldığı” gerekçesiyle tekrar mahkemeye başvurduğu ortaya çıktı.

Avukatları Meriç Eyüboğlu’nun dosyaya bugün ulaştığını aktaran bianet, konuyla ilgili Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısına ve mahkeme kararına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Buna göre jandarmanın yazısı şöyle:

3. Sulh Ceza Hakimliği’ne 16.07.2019 tarihinde ilgi (a) ile yapmış olduğumuz başvuru neticesinde 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 16.07.2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı kararı ile 136 içerikle ilgili 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesi kapsamında erişim engelleme kararı verilmiştir.Başvuru ekinde sunulan listenin 14’üncü sırasında yer alan http://bianet.org/bianet URL adresi listede sehven yer almıştır. Bu şekli ile sitenin tamamının engellenmesi söz konusu olacağından, verilen kararın kaldırılarak 5651 Sayılı Kanunun 8/A maddesi gereğince erişimin engellenmesi kararın düzeltilmesini…

Mahkeme de jandarmanın yazısının ardından, 17 Temmuz'da, şu kararı verdi:

İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen 3126989 sayılı ve 17/07/2019 havale tarihli talebinin kabulü ile hakimliğimizce verilen 16/07/2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı erişimin engellenmesi kararının ‘http://bianet.org/bianet’ URL linki yönünden kaldırılmasına, diğer linkler yönünden aynen devamına,kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesine dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu karar verildi.”

bianet’in avukatı Eyüboğlu, mahkemenin engelleme kararında olduğu gibi engellemeyi kaldırma kararında da herhangi bir inceleme yapmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

Bu haksız, dayanıksız ve kötü kararın bianet yönünden kaldırılması, karşı karşıya kaldığımız hukuka aykırılığı ve ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına yönelik büyük ve haksız müdahaleyi  ortadan kaldırmıyor elbette. Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması, tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması gerekir.

Engellenen siteler arasında Etha, Halkın Sesi TV, Özgür Gelecek, osp.org, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude, Yeni Demokratik Gençlik, Umut Gazetesi, Kızıl Bayrak, Marksist Teori, Direnişteyiz, Mücadele Birliği, Antakya Sokak vardı.

Mahkeme kararında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Oya Ersoy'un Twitter hesabı da bulunuyordu.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU