Elon Musk, Apple'a açtığı savaşta kendine iki müttefik buldu

Apple'ın yüksek komisyon oranını eleştiren Musk, Twitter Blue hizmetini erteledi

Musk, 23 Kasım'da bir ilke imza atmış ve tarihte 100 milyar dolar kaybeden ilk insan olmuştu (Reuters)

Elon Musk, Apple'a açtığı savaşta kendine yeni müttefikler edindi.

Fortnite gibi popüler video oyunlarıyla tanınan Epic Games ve önde gelen müzik platformu Spotify'ın da desteğini alan Musk, Apple'ın uygulama mağazasındaki (App Store) satın alımlardan komisyon kesmesini eleştiriyor.

Milyarder, merakla beklenen ücretli Twitter Blue hizmetini de Apple'a komisyon ödemek istemediği için erteledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ekim ayında Twitter'ı resmen satın alan Musk, sosyal medya platformunun giderek azalan reklam gelirlerine bağımlılığını hafifletmek için Twitter Blue projesine güveniyor.

Twitter Blue aboneliği, kullanıcılara yaklaşık 8 dolarlık ücret karşılığında daha az reklam gösterme, mavi tik işareti ve başka avantajlar sunacak.

Öte yandan, aslında dün (29 Kasım) kullanıcılara açılması planlanan Blue abonelik paketinin, Apple tartışması nedeniyle belirsiz bir süreliğine ertelendiği duyuruldu.

Sosyal medya şirketleri, Apple'ın komisyonundan şikayetçi

Apple, uygulama içi satın alımlar için yazılım geliştiricilerden yüzde 30 oranında ücret talep ediyor ve birçok geliştirici şirket bu komisyonu fazla buluyor.

Bu uygulama nedeniyle iOS kullanıcıları, herhangi bir uygulama için harcadığı her 10 TL'nin 3 TL'sini doğrudan Apple'a vermiş oluyor.

Spotify temsilcileri 2019'da bu durumla ilgili şikayetlerini Avrupa Komisyonu'na da sunmuş, Epic Games ise 2020'de ABD'de Apple'a dava açmıştı.

Şirketin yüksek komisyon talebiyle ilgili tartışmalar, kısa süre önce Musk'ın Twitter hesabından paylaştığı sert eleştirilerle yeniden gündeme geldi.

Milyarder, Twitter hesabından paylaştığı gönderide, "Apple, Twitter'da reklam vermeyi büyük ölçüde durdurdu. Amerika'da ifade özgürlüğünden nefret mi ediyorlar?" diye yazmış ve Apple CEO'su Tim Cook'u etiketleyerek "Neler oluyor burada?" diye sormuştu.

Musk ayrıca, Apple'ın Twitter'ı uygulama mağazasından kaldırmakla tehdit ettiğini öne sürmüştü:

Apple ayrıca Twitter'ı App Store'dan alıkoymakla tehdit etti ama nedenini bize söylemiyor.

 


Epic Games ve Spotify'ın resmi hesaplarından, Musk'ın konuyla ilgili paylaşımlarının retweet edilmesi de iki şirketin Apple savaşında Musk'ın tarafını tuttuğu şeklinde yorumlandı.

Apple önceden Twitter'daki en büyük reklam verenlerden biriydi. Ancak Musk'ın, Donald Trump'ınki de dahil olmak üzere, önceki yönetimin askıya aldığı hesapları geri getirme kararının App Store politikalarıyla çelişebileceği düşünülüyor.

Zuckerberg de Apple mağduru

Bu arada Meta CEO'su Mark Zuckerberg de Apple'ın uygulama mağazasında yaptığı değişiklikler nedeniyle ciddi gelir kaybına uğramıştı.

Apple, bu değişiklerle kullanıcılara izni alınmadan hedefli reklamlar gösterilmesini yasaklamıştı. İlk belirlemeler, iPhone kullanıcılarının yüzde 75’inin bu izni vermediğini göstermişti.

Bu durum, reklamverenlerin doğru hedef kitlesine ulaşmasını engelleyince Meta'ya reklam veren şirket sayısı azalmıştı.

Facebook ve Instagram'ın çatı şirketi Meta hisselerindeki düşüş, Zuckerberg'ün bu yıl servetinden 83 milyar dolar kaybetmesiyle sonuçlanmıştı.

 

Independent Türkçe, The Verge, Reuters

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU