Olaylı İzmir derbisinde fişeklerin stada sokulma anları kameraları yansıdı

Gözaltına alınan ambulans şoförü A.G. fişekleri misafir takım tuvaletine bıraktığını ancak kimin aldığını bilmediğini söyledi

İzmir Valiliği, dün akşam Göztepe ile Altay arasında oynanan Spor Toto 1. Lig müsabakasında çıkan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'ın yaralanmasına neden olan işaret fişeğinin Gürsel Aksel Stadı'na ambulans şoförleri tarafından sokulduğu belirtildi. Valilikten yapılan açıklama şöyle:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahse konu maçın 19. dakikasında misafir tribününün bulunduğu kısımdan, işaret fişeği diye tabir edilen yanıcı madde Göztepe taraftarlarına fırlatılmıştır. Fişek, Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'a isabet etmiş ve yaralanmasına neden olmuş, Çakır hastaneye intikal ettirilerek tedavi altına alınmıştır.

Olayın ardından statta yapılan kamera tespit çalışmalarından, misafir takım tribününde sis diye tabir edilen yanıcı maddelerin yakıldığı belirlenmiş ve sisin yoğun olduğu yerdeki taraftarlar tespit edilerek emniyet güçlerimiz tarafından gözaltına alınmıştır.

 

AA-20221127-29568036-29568031-GOZTEPE_ALTAY.jpg
Fotoğraf: AA

 

Yapılan soruşturma neticesinde, sis ve işaret fişeğini, statta görevli özel ambulans şirketi şoförlerinin stat tuvaletine bıraktığı ve oradan taraftara dağıtım yapıldığı anlaşılmıştır. Kamera tespit çalışmalarında da ambulans şoförlerinin, 16.34'te 2 sırt çantasıyla misafir tribününün bulunduğu tuvaletlere girdiği ve akabinde yoğun telefon görüşmeleri yaptıkları görülmüştür.

Sırt çantalarını misafir tribünü tuvaletlerine sokan özel ambulans şirketi görevlisi A.G. ve H.K. isimli şahıslar gözaltına alınmıştır.

Tribünde ise suç unsuru malzemeleri kullanan D.D., E.Y. ve K.E.'nin organize şekilde suçu gerçekleştirdiği anlaşılmış olup, olayla ilgili toplam 21 şahıs yakalanarak haklarında gerekli adlî işlemler başlatılmıştır."

 

AA-20221127-29568036-29568033-GOZTEPE_ALTAY.jpg
Fotoğraf: AA

 

Altay taraftarı stattan gece 02.00'de çıkarıldı

Gürsel Aksel Stadı'nda dün oynanan karşılaşmanın 19. dakikasında, Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarların bulunduğu bölüme atılan fişek nedeniyle Göztepe taraftarı Mehmet Çakır yaralandı. Bu sırada sahaya giren bir kişi Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'i kafasına köşe direği ile vurarak yaraladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in de hastanede ziyaret ettiği Mehmet Çakır ile kaleci Ozan'ın durumlarının iyi olduğu belirtildi.

21 kişi hakkında işlem başlatıldı

Öte yandan emniyet, tatil edilen maçta fişeği atan kişi veya kişilerin belirlenmesi için kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Olaylarla ilgili toplam 21 kişi hakkında işlem başlatıldı. Uzun süre güvenlik gerekçesiyle statta tutulan Altay taraftarı saat 02.00'den sonra tahliye edildi.

Maç sırasında Altay tribünlerinden Göztepe taraftarlarının bulunduğu bölüme atılan fişeklerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamındaki kamera incelemesinde özel ambulans şirketi şoförü A.G. ve görevli H.K'nin maç öncesi stada girdiği anlar saptandı.

Görüntülerde güvenlik personelini geçerek sırt çantasıyla misafir tribünün tuvaletlerine giren şüphelilerin bir süre sonra çıkarak telefonla konuştukları görülüyor.

Ambulans şöförü itiraf etti 

A.G'nin emniyetteki ifadesinde taraftarların kendisine fişekleri içeri sokması teklifinde bulunduğunu, kendisinin de kabul ettiğini söylediği öğrenildi.

Fişekleri misafir takım taraftarlarının kullanacağı tuvalete bıraktığını anlatan A.G'nin, fişekleri kimin aldığını bilmediğini savunduğu da belirtildi.

Öte yandan A.G'nin, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu'na muhalefetten suç kaydının bulunduğu bildirildi.

 

ANKA- AA

DAHA FAZLA HABER OKU