Hastaneye herhangi bir rahatsızlık sebebiyle giden tüm sigara tiryakilerine, sigarayı bırakmaları için yardım teklifi yapılacak

Bunu destekleyenler yeni uygulamanın yaşam kurtaracağını söylüyor ancak karşı çıkanlar mahremiyet ihlali diyor

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi(NHS)’nin para tasarrufu amaçlı tedbir kapsamında, her sigara tiryakisine, hastaneye gittiğinde sigarayı bırakması için yardım teklifi sunulacak. Uygulama, insanalrı destekleyenler ve karşı çıkanlar olarak ikiye ayırdı.

NHS, alkoliklere ve sigara tiryakilerine hastanede kaldıkları süre boyunca uzman ekiplerin yardımcı olacağını duyurdu.
Alkole bağımlı olan kişilere, içmeyi bırakmaları konusunda uzmanlar tarafından destek verilirken, hastaneye giden sigara tiryakilerini hedef alan uygulama, hamile kadınlar ve eşleri dâhil olmak üzere yaklaşık 500.000 kişiyi etkileyecek.

NHS yetkilileri, tasarrufların beş yıllık plan süresince 183 milyon sterlin maliyeti aşacağını söyledi.
Ancak eleştirmenler uygulamanın “kitlesel yaşam tarzı mühendisliği” gibi göründüğünü ve zayıf insanlara karşı zorbalıktan farksız olmadığını söyledi. 
NHS’nin 10 yıllık planının bir parçası olarak bu tedbirler geçen yıl açıklansa da, Brexit’in belirsizliğinden dolayı tekrar tekrar ertelenmişti. Tedbirler, hizmet talebini azaltmayı önleme konusunda sağlık çalışanları tarafından yenilenen vizyonu yansıtıyor.

Uygulama, birkaç yıl süren yerel yönetim kamu-sağlık bütçelerinin düşürülmesi ile İngiltere'de sigara bırakma sert kesintilerin arkasından geliyor. 
2019-20 arasında 85 milyon sterlin daha fazla kesinti yapılacak ve Nuffield Trust, 2015 ve 2021 arasındaki toplam kesintinin 600 milyon sterlinlik gerçek zamanlı azaltmaya eşit olduğunu söylüyor. 
NHS İngiltere yetkilileri, hastanedeki her sigara tiryakisine, kişiselleştirilmiş tedavi, terapi ve taburcu olduklarında takip yardımı desteği sunacaklarını söylüyor. 
Manchester'da, şehir genelinde 10 milyon sterlin ve 30.000'den fazla hastane yatağından tasarruf edilmesi beklenen bir program mevcut ve benzer uygulamalar önümüzdeki beş yıl boyunca ülke genelinde çoğaltılacak.

NHS rakamları, sigara içen yeni annelerin yüzde 10'unda düşük riskini iki katına çıkardığını ve ani bebek ölümü ihtimalini üçe katladığını gösteriyor. 
Alkolü yanlış kullanan hastalardan, alkolden vazgeçmeleri ve uzak durmalarını teşvik etmek için hastanelerin yüzde 25'ine alkolle ilgili başvurular için alkol bakım ekipleri yerleştirilecek. Uygulamaya en fazla 50 hastane dâhil olacak.
Alkolle ilgili başvurular on yılda yüzde 17 arttı.

NHS İngiltere İcra Kurulu Başkanı Simon Stevens şunları söyledi:

“Aşırı içki içmek, NHS'nin sık karşılaştığı üzere aileleri mahvedebilir. Alkol ve tütün bağımlılığı, sağlıksız bir yaşamın ve erken ölümün en büyük nedenlerinden biri olmaya devam ediyor ve doğru destek hayat kurtarabilir.” 

Ancak sigara tiryakileri topluluğu Forest’ın müdürü Simon Clark şunları söyledi: “Sigarayı bırakmak için ek baskı uygulanmaksızın hastanede yatmak yeterince stresli.
 “Sigara içenlere sigarayı bırakma konusunda baskı yapmak, özellikle de sigarayla ilişkisi olmayan bir nedenle hastanede kalmaları durumunda, mahremiyet ihlali ve zorbalıktan farksız.”
“Hiç kimseye, en savunmasız haldeyken yaşam tarzı hakkında öğüt verilmemeli.”
Ve Liberter İttifakı'nın eski direktörü Sean Gabb, uygulamanın tahakküm tadı verdiğini belirtti. 
“Vergilerimizi ödüyor ve tedavi için kendimizi NHS'ye sunuyoruz ve tedavi almalıyız. NHS, toplu bir zorunlu vergi ile finanse ediliyor.
“Yani, bir sigorta şirketinin kilitlere sahip olacağımızı bize söylemesi, NHS’nin istediğimizi yemeyi veya içmeyi bırakmamızı söylemesinden farksız.”
Kraliyet Halk Sağlığı Topluluğu’ndan Toby Green duyuruları memnuniyetle karşıladı ancak İngiltere'yi İskoçya'yı takip etmeye ve alkol konusunda asgari birim fiyat vermeye çağırdı.

“Hastaneye kabul edilen her sigara içicisine sigarayı bırakma konusunda destek sağlama taahhüdümüzle özellikle teşvik ediliyoruz  bir süredir ihtiyaç duyduğumuz bir önlem.”
“Aynı zamanda, yerel otorite tarafından finanse edilen sigara bırakma hizmetleri hayati öneme sahip ve son derece etkili olmaya devam ediyor.”

İngiltere Halk Sağlığı İcra Kurulu Başkanı Duncan Selbie, “Bu tarz tedbirlere yatırım yapmak NHS'nin yapabileceği en akıllıca şey. Tütün kullanımı haftada 1.500 kişiyi öldürüyor. Sigarayı bırakmak için hastaneye başvuranlara yardım etmek hem sigra içene hem de ailelerine yardım etmek demek.”

Sağlık Yardımı Derneği ASH’den Deborah Arnott, uygulamanın uzun zaman önce talep ettikleri bir plan olduğunu söyledi. “Ancak NHS ek fonlar aldığı halde halk sağlığı bütçelerinde kesintilerin devam etmesi hayal kırıklığına uğratıyor” dedi. 

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Kırkpınar 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU