Muharrem İnce'den AK Parti-HDP görüşmesi yorumu: Haber değerinin bile olmaması lazım

İnce, "Anayasa değiştirilecekse bütün siyasi partilerle görüşülmeli, hiçbir sakınca yok ama gizli saklı görüşmeyi, utangaç görüşmeyi doğru bulmam" dedi

Fotoğraf: AA

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ziyaretlerde bulunmak üzere Van'a geldi. İnce Van7ad düzenlediği basın toplantısında, Memleket Partisi olarak millete "huzur" önerdiklerini, akıl, adalet ve ahlak gönül köprüleri kuracaklarını söyledi.

Ülkenin bir ucundan diğer ucuna gönül köprüsü kuracaklarını, kurumlara olan güveni artıracaklarını belirten İnce, tarımı, sağlığı ve eğitimi piyasanın koşullarına bırakmayacaklarını dile getirdi.

İttifaklarda yer almak gibi bir dertlerinin olmadığını, millete üçüncü bir yol önerdiklerini anlatan İnce, şöyle konuştu:

Biz Van'da neyi konuşuyorsak Trabzon'da, Diyarbakır'da neyi konuşuyorsak, Edirne'de onu konuşuyoruz. Yörenin şartlarına göre konuşmamı değiştirmem. Yani bir yere gidip o yörenin hoşuna gidecek lafları söylemek benim huyum değil. HDP ile AKP görüşmüş ve görüşebilir. Bunda ne var ki? Ben bir sakınca görmüyorum. Haber değerinin bile olmaması lazım. Anayasa değiştirilecekse bütün siyasi partilerle görüşülmeli, hiçbir sakınca yok ama gizli saklı görüşmeyi, utangaç görüşmeyi doğru bulmam. Görüşülecekse milletin gözünün önünde olmalıdır.

İttifak sisteminin ucube bir sistem olduğunu, ancak yapılabileceğini söyleyen İnce, "İttifaklar altın gününe dönüşmemeli. Bu ittifaklar ana hatlarıyla yazılmalıdır, yazıldıktan sonra da millete açıklanmalıdır. Böyle bir formül olabilir. Buna bir itirazım yok ama çok fazla uzatılmamalıdır. Bu bir anlamda da seçim işbirliği olmalıdır. Yani seçim işbirliği kurallarımız şunlar, neyse yazarsın alt alta millete de açıklarsın. Bu şartlar altında olursa olur. Başka türlü kabul edilemez" ifadesini kullandı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU