Türk-İş: Yoksulluk sınırı 24 bin 185 TL'ye, açlık sınırı ise 7 bin 425 TL'ye yükseldi

Türk İş'in raporunda "Enflasyon kadar ücret zammı var olan sefaletin sürmesi anlamındadır. Yetersiz ücret geliri karşısında devam eden fiyat artışları, hayatı pahalılığını dayanılmaz noktalara taşıdı" ifadeleri yer aldı

Fotoğraf: Gökçen Tuncer

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2022 Ekim’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Rapora göre, eylülde 7 bin 245 TL olan dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı ekimde 7 bin 425 TL’ye çıktı.

Kira, fatura, eğitim, giyim, ulaşım gibi tüm giderlerini kapsayan yoksulluk sınırı ise 23 bin 600 TL’den 24 bin 185 TL’ye yükseldi.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 9,706 TL'ye ulaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Enflasyon kadar ücret zammı var olan sefaletin sürmesi anlamındadır"

“Hayat pahalılığı bir kasırga gibi aile bütçesini yıkıp geçiyor” ifadesinin yer aldığı raporda şunlar kaydedildi:

TÜRK-İŞ çalışmasının ortaya koyduğu gibi, bilhassa son bir yıl içinde aşırı yükselen gıda fiyatları bireyleri ve aileleri çok olumsuz etkiledi. Gıda fiyatlarının artmasında öncelikle yetersiz üretimin olması, tarımsal üretim girdilerinde maliyet artışları ile üretim, tedarik ve satış zinciri içerisinde orantısız fiyat değişimleri önemli rol oynadı.

Özellikle son bir yıldır, enflasyon pahasına üretim ve büyüme tercih edilerek piyasa canlı tutuldu, çarklar döndü. Ancak bunun maliyeti de ağır oldu. Mili gelirden emeğin aldığı pay giderek geriledi. Yoksul daha da yoksullaştı. Enflasyon kadar ücret zammı var olan sefaletin sürmesi anlamındadır. Yetersiz ücret geliri karşısında devam eden fiyat artışları, hayatı pahalılığını dayanılmaz noktalara taşıdı .   

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU