Başörtüsüz fotoğrafı viral olan İranlı kadın tutuklandı

Ailesi endişeli

Kardeşi, Dünya Rad'ın (sağdaki) Tahran'daki Evin Hapishanesi'ne nakledildiğini söyledi (Twitter)

Katı şekilde uygulanan İslami kıyafet kurallarına karşı protestoların patlak verdiği İran'da başörtüsüz fotoğrafı sosyal medyada viral olan bir kadın dün yakalandı.

Dina Rad dün yaptığı açıklamada kardeşi Dünya Rad'ın tutuklandığını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mahsa Emini, 13 Eylül'de başkent Tahran'da "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad Devriyesi tarafından gözaltına alınmış, daha sonra komaya girerek hastaneye kaldırılmıştı. 22 yaşındaki Kürt kadın, 16 Eylül'de hastanede yaşamını yitirmişti.

Polislerin gözaltındaki kadını döverek komaya soktuğu öne sürülürken, Tahran Polisi iddiaları yalanlayarak kadının "aniden bilincini kaybedip kalp rahatsızlığı yaşadığını" savunmuştu.

Bunun üzerine hem İran'da hem de dünyanın pek çok yerinde hükümet karşıtı protestolar başladı. Protestolara destek verdiği için eski milli futbolcu Hüseyin Mahini ve gazeteci Elahe Muhammedi gibi çok sayıda İranlı gözaltına alındı.

Yanındaki bir kadınla, Tahran'da bir restoranda başı açık şekilde kahvaltı yapan Dünya Rad'ın fotoğrafı da sosyal medyada viral oldu.

Dina Rad, bunun ardından kolluk kuvvetlerinin kız kardeşiyle temasa geçip açıklama istediğini söyledi:

Kendisine söylenen yere gittikten sonra tutuklandı… Sağlığına dair endişeliyiz.

ABD'de yaşayan İran analisti Omid Memarian, "Başörtüsüz kahvaltıya gittiler. Tutuklandılar. İran'da başörtüsü politikası bu kadar acımasız/hastalıklı" dedi.

 

Independent Türkçe, AFP, CNN International

DAHA FAZLA HABER OKU