AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Putin'in nükleer tehdidini ciddiye almalıyız

"Bu kesinlikle tehlikeli bir an. Rus ordusu köşeye sıkıştı"

Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın 213'üncü gününde de çatışmalar sürüyor (Reuters)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer savaş tehdidinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Borrell, Birleşik Krallık'ın kamu yayımcısı BBC'ye açıklamasında, Putin'in blöf yapmayabileceğini belirtti.

AB yetkilisi, "Bu kesinlikle tehlikeli bir an. Rus ordusu köşeye sıkıştı ve Putin'in nükleer silah kullanma tehdidiyle buna tepki göstermesi çok ciddi bir durum" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan diplomatik bir anlaşmayla bu savaşın sonlandırılması gerektiğini söyleyen Borrell, "Aksi durumda savaşı bitirebiliriz ama barışı sağlayamayız. Başka bir savaşla daha karşılaşırız" ifadelerini kullandı.

Borrell, AB'nin Kiev yönetimine silah desteğini ve Kremlin'e karşı yaptırımları sürdüreceğini de belirtti.

Putin'in diplomatik çözüme yanaşmadığını savunan Borrell, şunları söyledi:

Putin'le konuşmaya giden herkes aynı yanıtla karşılaştı: 'Benim askeri hedeflerim var, bunları tamamlayana kadar savaşmaya devam edeceğim.' Bu çok endişelendirici. Ancak Ukrayna'yı desteklemeye devam etmeliyiz.

Putin çarşamba günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında "Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edildiğinde Rusya'yı ve halkımızı korumak için elimizin altında olan tüm araçları kesinlikle kullanacağız. Bu bir blöf değildir" demişti.

Rus lider ayrıca kısmı seferberlik ilan ederek ülkedeki 300 bin kişinin silah altına alınacağını duyurmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Rusya'nın ülkeyi kana bulamak istediğini ama Putin'in nükleer silah kullanacağını düşünmediğini söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Putin'in sözlerini "sorumsuzca ve tehlikeli" diye nitelemişti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise Kremlin'in ciddiye alınması gerektiğini savunarak, "Putin'le birçok kez görüştüm ve blöf yaptığına inanmıyorum" demişti. Independent Türkçe, BBC, AA

DAHA FAZLA HABER OKU