Moon Tarikatı, eski Japonya Başbakanı Abe'yi öldüren zanlının annesinden yüklü bağış aldığını itiraf etti

Tetsuya Yamagami bağış nedeniyle ailesinin iflas ettiğini, Abe'yi de tarikatla ilişkisi nedeniyle öldürdüğünü söylemişti

Düzenlediği toplu nikah törenleriyle tüm dünyada ünlenen Moon Tarikatı'nın bazı etkinliklerine Abe de katılmış ve eleştiri toplamıştı (Reuters)

Moon Tarikatı, eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ölümünden sorumlu tutulan Tetsuya Yamagami'nin annesinden yüklü miktarda bağış aldığını itiraf etti.

"Birleşme Kilisesi" olarak da bilinen tarikatın üst düzey yetkililerinden Hideyuki Teşigavara, perşembe günü yaptığı açıklamada, Yamagami'nin annesinin kuruluşa 20 yıl önce en az 100 milyon Japon Yeni (yaklaşık 13 milyon TL) değerinde bağış yaptığını belirtti.

Yetkili, bu bağışın içinde kadının yaşam sigortası birikimlerinin ve gayrimenkullerinin olduğunu da söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Abe, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'den (LDP) bir adayın seçim kampanyası için 8 Temmuz'da ülkenin Nara kentinde konuşma yaparken silahlı saldırıya uğramış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olay yerinde yakalanan Yamagami, annesinin tarikata yüklü bağışı nedeniyle ailesinin iflas ettiğini, Abe'yi de tarikatla ilişkisi nedeniyle öldürdüğünü söylemişti.

Yamagami, akıl sağlığının duruşmaya çıkmaya elverişli olup olmadığının belirlenmesi için bir dizi testten geçiyor. Osaka Gözaltı Merkezi'nde tutulan şüpheliyle ilgili kararın kasımda verilmesi planlanıyor.

Teşigavara, zanlının bu açıklamasından derin üzüntü duyduğunu belirterek, kilisede üye alımı ve bağışlarla ilgili reformlara gidileceğini belirtti.

Kilisenin avukatı Nobuya Fukumoto da Yamagami'nin annesinin bağışına dair "Bu aşırı bir miktar. Bunun gerçekten suikasta neden olup olmadığını ciddi şekilde düşünmemiz lazım" dedi.

LDP ve tarikat bağları

LDP'de yapılan bir iç araştırmada, parti üyelerinin neredeyse yarısının tarikatla ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştı.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida tarikatla ilişkilerin koparılacağı sözünü vermiş, 10 Ağustos'ta kiliseyle bağını kabul eden 7 bakanı görevden almıştı.

Görevine son verilen isimlerden Abe'nin kardeşi eski Savunma Bakanı Nobou Kişi, önceki seçimlerde tarikatın üyelerinden destek aldığını da itiraf etmişti.

Abe'nin şahsi olarak kiliseyle ilişkisi henüz tam anlamıyla bilinmiyor. Tarikatın eski başkanı Kwak Chung Hwan, Abe'nin babası ve büyükbabasının, kilisenin kurucusu Sun Myung Moon ile yakın ilişkileri olduğunu öne sürmüştü.
 


900 milyon Japon Yeni zarar

Ülkedeki Manevi Satışlara Karşı Ulusal Avukatlar Ağı adlı sivil toplum kuruluşu, temmuzdaki açıklamasında tarikatın Yamagami'nin annesi gibi birçok aileyi tuzağa düşürdüğünü iddia etmişti.

Avukatlar, kilisenin takipçilerini korkutarak zorla bağış topladığını, 2021 itibarıyla tarikat hakkında on binlerce dava açıldığını ve mağdurların maddi kaybının 900 milyon Japon Yeni'ni (yaklaşık 115 milyon TL) aştığını savunmuştu.

Moon Tarikatı

Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu adıyla da tanınan tarikat, Moon tarafından 1954'te Güney Kore'nin başkenti Seul'de kurulmuştu.

Müritlerinin "vadedilen mesih" olduğuna inanarak öğretilerini takip ettiği 13 çocuk sahibi Moon, 2012'de Güney Kore'nin Gapyeong kentindeki bir hastanede 92 yaşında hayatını kaybetmişti.

ABD başta olmak üzere birçok ülkede malvarlığına sahip Moon Tarikatı, tüm dünyada milyonlarca üyesi bulunduğunu ileri sürüyor.Independent Türkçe, Guardian, Japan Times, AA

DAHA FAZLA HABER OKU