Biden'ın onay oranı yüzde 45'e çıktı

Anket, ekonominin başkan için bir zayıflık kaynağı olmaya devam ettiğini gösteriyor

(AP)

Yeni bir ankete göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın onay oranları bu yazki en düşük noktasından yükseldi.

Associated Press ve NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi'nin anketine göre başkanın onay oranı temmuzdaki yüzde 36'dan yüzde 45'e yükseldi.

İyileşmeye rağmen, ankete katılanların yüzde 53'ünün Başkan'ı onaylamadığını belirtmesi nedeniyle başkanın onay oranları düşük kalmayı sürdürüyor.

Yeni anket ayrıca ekonominin başkan için zayıflık kaynağı olmaya devam ettiğini gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fakat bu aynı zamanda, Rusya'nın Ukrayna'yı istila etmesinin ardından enflasyonun hızla yükselmesiyle Biden'ın oranları mayıs, haziran ve temmuzda yüzde 40'ın altında seyrettiğinden, bir iyileşmeye de işaret ediyor.

Yeni oranlar, katılımcıların yüzde 38'inin başkanın ekonomi liderliğini onayladığını gösterdi.

Anket, kasımdaki ara seçimler öncesinde Demokratların ivme kazandığını ortaya koyarken, ekonomi yönetimine ilişkin düşük notlar yüksek enflasyon sürerken geldi.

Cumhuriyetçiler yaklaşan seçimler için hanehalkı ekonomisini öne çıkarmaya devam ederken, Yüksek Mahkeme'nin bu yaz Roe-Wade kararını bozarak kürtaja korumalı erişimi ortadan kaldırmasından bu yana parti sert tepkilerle karşılaşıyor.

Buna ek olarak, Biden'ın Donald Trump'ı demokrasiye yönelik temel bir tehdit olarak gösterme atağı, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) eski başkanın Florida'daki Mar-a-Lago konutunda yaptığı aramalarda ABD yönetimine ait gizli belgeler ele geçirmesinin ardından da yankı buldu.

Yeni anket, başkanın Demokratlar arasında kazanımlar elde ettiğini ve temmuzda yüzde 65 olan iş performansını onaylayanların oranının yüzde 78'e yükseldiğini gösterdi.

Anket ayrıca hazirandaki yüzde 54'e kıyasla Demokratların yüzde 66'sının ekonomi yönetimini onayladığını gösterdi.

Başkanın Cumhuriyetçiler arasındaki oranı öncekiyle aynı kaldı.

Her 10 Cumhuriyetçiden yalnızca biri başkanı genel olarak ya da ekonomi konusunda onaylarken, bu oran yaz başındaki oranlara benziyor.

Anket, 9-12 Eylül'de 1054 yetişkin arasında gerçekleştirildi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU