Sosyal medyada Kız Kulesi tartışması: Yıkıldı mı?

Çok sayıda kullanıcı sosyal medyada tepkisini dile getirdi

Fotoğraf: Sosyal medya

Sosyal medyada Eylül ayında restorasyona başlanan Kız Kulesi'nin bir kısmının yıkıldığı iddia edildi.

Konuya ilişkin çok sayıda video ve fotoğraf paylaşılırken bazı videolarda Kız Kulesi'nin kule kısmının olması gereken yerde arkadan geçen vapur görülebiliyor.

Sözkonusu videonun yaygınlaşmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullancısı tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının 2023 başında tamamlanması bekleniyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden konuya lişikin açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının  depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, tarafından hazırlanan yapının  depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır.

2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU