İktidar değişirse SİHA projeleri engellenir mi? Muhalefetten Selçuk Bayraktar'a yanıt var

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar'ın sözlerine cevap veren muhalefet temsilcileri, herhangi bir iktidar değişikliğinde projelerin engellenmesinin söz konusu olmayacağı görüşünde

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar

Geliştirdiği insansız hava araçlarıyla adından sıkça söz ettiren Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın Habertürk televizyonunda Kübra Par'ın bir sorusuna verdiği cevap dikkatleri çekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı da olan Bayraktar, Par'ın, "İktidar değişirse projelerde engellenme endişeniz var mı" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu projelerle alakalı mevcut siyasi iktidarın da bir gevşemesi olacak olursa ciddi akamete uğrama riski ve dünyadaki liderliğini kaybetme riski bulunmakla birlikte en ufak gevşeklik değişiklik ya da farklı ajandalarla yapılmış eylemlerin her biri bu projeleri yok etmeye yeter."

Bayraktar her ne kadar Cumhurbaşkanı'nın damadı da olsa şimdi yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü şirketin savunma sanayisine ilişkin faaliyetleri çok daha eskiye dayanıyor. 

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden şirketin kurucusu Özdemir Bayraktar, Milli Görüş kökenli olsa da Kemalist olarak bilinen ve Ergenekon-Balyoz soruşturmalarında hapse atılan kimi komutanlardan da destek görmüş ve onlarla şahsi dostluklar geliştirmişti. 

Ukrayna'dan Libya'ya kadar kullanıldı

Baykar'ın SİHA projeleri dünya çapında dikkat çekiyor. 

Üretilen silahlar özellikle Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna ordusunun büyük yardımcıları arasında. 

Bu silahlar aynı zamanda Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan'da da kullanıldı.

Peki muhalefet temsilcileri Bayraktar'ın bu endişesi hakkında ne düşünüyor?

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ile Gelecek Partisi temsilcileri, Independent Türkçe'ye Bayraktar'ın bu endişesini "yersiz" bulduklarını belirtti. 

 

Engin Altay AA.jpg
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay / Fotoğraf: AA

 

CHP: Endişesi olmasın, savunma sanayisini bu iktidardan daha güçlü destekleriz

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Bayraktar'ın bu konuda hiçbir endişe duymaması gerektiğini söyledi.

"Endişesi olmasın, biz savunma sanayisi ile ilgili projeleri bu iktidardan çok daha güçlü bir şekilde destekleriz" diyen Altay, "Herhangi bir projenin engellenmesi muhalefetin aklının ucundan bile geçmez, savunma sanayisine hizmet eden projeleri elbette destekleriz ancak hırsızlığa tabii ki müsaade etmeyiz" şeklinde konuştu. 

 

Ahat Andican AA.jpg
İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Ahat Andican / Fotoğraf: AA

 

İYİ Parti: Bayraktar'ın başarılarını görüyoruz, üretimine devam etsin, maddi-manevi arkasında olacağız

"Selçuk Bayraktar böyle bir kaygıya kapılıyorsa, bu durum kendisini bir partinin şemsiyesi altında faaliyet gösteren bir işadamı olarak konumlandırdığı anlamına gelir ki bu kendisi açısından yanlış bir değerlendirmedir" diyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Ahat Andican, "Biz, bütün katma değer sağlayan girişimlere, yatırımlara destek olmayı prensip olarak baştan kabul etmiş bir partiyiz. Yatırımın, üretimin siyasal bir yönü yok. Sayın Selçuk Bayraktar'ın Adalet ve Kalkınma Partisi lideriyle akrabalığı olması onun yatırımının ve üretiminin engellenmesine asla konu olamaz. Böyle bir şey olması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"Buradan Selçuk Bayraktar'a bir mesajım var" diyen Andican şunları söyledi:

"Rahat olsun, üretimine, çalışmalarına devam etsin. Ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz, takip ediyoruz. İktidara geldiğimizde kesinlikle bu başarılarının ve üretim yeteneğinin artması için maddi ve manevi her türlü desteği vereceğiz." 

 

Mustafa Kaya Saadet.jpg
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Saadet Partisi: Baykar yola çıkarken önüne çıkarılan engelleri hatırlasın, milli projelerin önü kesilmez

"Baykar'ın projelerinin engellenmesi asla mümkün değil" diyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve partinin Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya, "Selçuk Bey'e, Baykar bu yola çıkarken yaşadığı sıkıntıları, iktidar tarafından önüne konulan engelleri hatırlamasını tavsiye ediyorum" dedi.

Türkiye'de herhangi bir iktidar değişikliğinin, ülkenin milli projelerinin önünün kesilmesinin gerekçesi olamayacağını belirten Kaya, "Bayraktar'ın yanlış bir çıkarım yaptığını düşünüyorum. İHA ve SİHA'lar bu ülkenin milli projeleridir. Bu projeler iktidarlara göre değişmez. Gözbebeği kurumlarımızın iktidar değişikliğine odaklı yorumlar yapmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Abdurrahman Bilgiç AA.jpg
Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Koordinatörü Abdurrahman Bilgiç Abdurrahman Bilgiç / Fotoğraf: AA

 

DEVA Partisi: Birinci önceliğimiz savunma sanayisinde millilik

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanlık Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Koordinatörü Abdurrahman Bilgiç de savunma sanayinin güçlendirilmesi noktasında partilerinin net bir duruşa sahip olduğunu kaydetti.

Daha önce büyükelçilik ve MİT Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Bilgiç, "Kararlılığımız artarak devam edecektir" dedi.

Bilgiç, şunları söyledi:

"Bu alanda adil rekabet ortamı gerekiyor. Şeffaflıktan uzak faaliyetler maliyeti arttırıcı bir işlev görüyor. Ancak herhangi bir şirketin projelerini durdurmamız asla ve asla söz konusu olmaz. İktidar değişikliğinde savunma sanayi projelerinde akamete uğrama riski olmadığı gibi şeffaf ve adil rekabet ortamında savunma sanayimiz daha da güçlenecek/yerlilik oranı yükselecektir Selçuk Bayraktar’ın endişe duymasına gerek yok."

Baykar projelerinin başarılı olduğunu düşündüklerini aktaran Bilgiç, "Tabii ki yeterli değil. Savunma sanayisiyle ilgili projelerin millilik düzeylerinin daha yükseğe çıkması bizim birinci önceliğimiz. Bu bağlamda kritik askeri fabrikaların özelleştirilmesine de karşıyız" ifadelerini kullandı.

 

Kani Torun Twitter.jpg
Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun / Fotoğraf: Twitter 

 

Gelecek Partisi: Projeler engellenmez, hormonlu büyüme fırsatı tanınmaz

Gelecek Partisi Genel Sekreteri, Emekli Büyükelçi Cemalettin Kani Torun ise iktidar değişikliğinin ardından kamusal ya da özel herhangi bir projenin engellenmeyeceğini söyledi.

"Projeler engellenmeyecek ama hiçbir şirkete 'hormonlu büyüme' fırsatı tanınmayacak" diyen Torun, "Savunma sanayisi şirketlerini her zaman destekleriz. Desteklenmesi de gerekir. Ama kimseye iltimas tanınmaz. Diğer savunma sanayi şirketleri nasıl destekler alıyorsa onlar da aynı desteklerden faydalanır. Bir engellenme çalışması da olmaz, kimse özel muamele görmez" dedi.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU