IŞİD'in yaktığı Türk askerlerinin infaz emrini verdiği iddiasıyla hapiste olan Alwi: Elimdeki bilgileri burada değil, yüz yüze anlatabilirim

Tutuklu yargılanan Alwi, savunmasında mahkemeyle pazarlık yaptı. İnfaz emrini veren kişinin Çobanbey'de bulunduğunu söyleyen ve kod adını veren Alwi, tahliyesini talep etti

Sefter Taş ve Fethi Şahin'in yakıldığı görüntüler, 22 Aralık 2016'da servis edildi / Fotoğraf: Twitter

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yakarak katlettiği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üniformalı Mehmet Şahin ve şehitlik unvanı verilen er Sefter Taş'ın ölümüyle ilgili görülen davanın tutuklu sanığı Jamal Alwi, duruşmada mahkeme heyetiyle pazarlık yaptı.

"Bildiklerimi burada söyleyemem"

Alwi duruşmada, mahkeme heyetine "Askerlerin öldürülmesiyle ilgili bildiklerimi burada söyleyemem. Ancak yüz yüze söyleyebilirim. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Taş'a şehitlik verildi, Şahin'in ailesiyle irtibat kurulmadı

22 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan propaganda videoda, TSK üniformalı iki kişinin IŞİD militanları tarafından yakılarak katledildiği görüntüler Türkiye'yi sarstı. Videonun yayınlanmasının ardından uzun süre resmi bir açıklama yapılmadı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Videonun yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 11 ay geçtikten sonra, 9 Ekim 2017'de Sefter Taş'ın ailesine, çocuklarının şehit olduğu bildirildi.

Ancak Fethi Şahin'in ailesine herhangi bir bilgi verilmedi.

Olay tarihinde Taş 23, Şahin ise 26 yaşındaydı.

'Kuşçu kadı' haber olunca tutuklandı

Aradan yaklaşık 6 yıl geçti. Geçen yıl yaz aylarında gazeteci İsmail Saymaz, Taş ve Şahin'in yakılma emrini verdiği belirtilen ve IŞİD kadısı olduğu iddia edilen Jamal Alwi'nin, Gaziantep'te elini kolunu sallayarak dolaştığını, "kuşçu dükkanı" işlettiğini yazdı.

Saymaz'ın bu yazısından sonra Alwi gözaltına alındı ve tutuklandı. 

"Tahliye olursam infazcı hakkında bilgi vermek istiyorum"

Alwi, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanıyor. Davanın temmuz ayında görülen duruşmasında verdiği ifadesinde, mahkeme heyetiyle adeta pazarlık yaptı. Suçsuz yere hapiste yattığını ve IŞİD'le herhangi bir alakasının olmadığını ileri süren Alwi, "Tahliye olmam durumunda, askerleri infaz eden şahıs hakkında da bilgi vermek istiyorum" dedi.

"Bilgiyi hapisteki IŞİD'çiden aldım"

"Bahsettiğim şahıs Suriye'de ikamet etmektedir. Kendisi Suriye'ye bağlı Çobanbey'de bulunmaktadır. Kendisinin kod adı Ebu Abdullah El Şami'dir" diyen Alwi, ismini verdiği kişinin IŞİD'in kadısı olduğunu söyledi. Bu bilgiyi şu anda cezaevinde bulunan bir IŞİD mensubu tarafından öğrendiğini belirten Alwi, sözlerine şöyle devam etti:

Bu bilgileri ancak size yüz yüze anlatabilirim, burada anlatamam. Tahliye olmam durumunda bu şahsı sağ veya ölü olarak bulacağım. Ben DEAŞ'a karşı biriyim. 3 oğlum DEAŞ yüzünden öldü. Suçsuzum, bakmam gereken ailem vardır, tahliyemi talep ediyorum.

Jamal Alwi'nin sözlerinin ardından mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma eylül ayında görülecek.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU