8 yaşındaki kız, amatör telsiz kullanarak uzaydaki astronotla sohbet etti

"Rüya sandım"

Birleşik Krallık'ın güneydoğusundaki Kent'te yaşayan Isabella Payne, astronotla yaklaşık 45 saniye konuştu (Matthew Payne)

Birleşik Krallık'ta yaşayan 8 yaşındaki Isabella Payne, babasının amatör telsizi sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUi) bir astronotla sohbet etti.

Payne, 2 Ağustos'ta uykuya daldığında babasının kendisini kaldırıp cihaza sürüklediğini ve ağzına bir mikrofon tuttuğunu belirtti.

CNN International'a dün yaptığı açıklamada babasına "Bana bunu neden ypaıyorsun? Güzellik uykuma ihtiyacım var" dediğini aktaran Payne, bir anda ABD'li astronot Kjell Lindgren'le konuşmaya başladığını ifade etti:

8 yaşımda olduğumu öğrendiğinde bir anda sesi neşeli gelmeye başladı. Gülümsediğini duyabiliyordunuz. Sesini duyduğumda çok mutlu oldum. Rüya sandım.

49 yaşındaki Lindgren de Payne'e "Seninle sohbet etmek çok güzel. Telsize gelip selam verdiğin için teşekkür ederim" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Astronot sohbetten sonra attığı tweet'teyse "Bu şimdiye kadarki en sevdiğim temas olabilir" ifadesini kullandı.

Baba Matthew Payne, Lingren'in uzayda amatör telsiz kullandığını öğrendikten sonra fırsat kolladığını, UUİ'nin evlerinin tepesinden geçeceği bilgiini alınca da hazırlıklara başladığını söyledi:

Lingren'le konuşan ben olmadığım için biraz kıskandım ama Isabella'nın bu sohbetini izlemek harikaydı.

 

Independent Türkçe, CNN International, BBC

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU