Saldırıya uğrayan Salman Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri kitabının satışları fırladı

Yazarın eserleri, bıçaklanmasından günler sonra Amazon'un en çok satanlar listelerinde tepelerde

12 Ağustos'ta gerçekleşen saldırıdan sonra Chautauqua'da bir akşam nöbeti düzenlenmişti (AP)

Salman Rüşdi'nin cuma günü ABD'nin New York eyaletinde vahşice bıçaklanmasının ardından yazarın eserlerine olan ilgi yeniden arttı ve Şeytan Ayetleri romanı çok satanlar listelerinde hızla yükseliyor.

Büyülü gerçekçilik türündeki romanın ciltsiz baskısı Amazon'un çağdaş edebiyat ve kurgu listesinin zirvesine yerleşirken, sansür ve politika kategorisinde ikinci sırada yer aldı ve pazartesi günü e-ticaret sitesinde en çok satan 18. kitap oldu.

Kitabın Kindle e-kitap versiyonu da yüksek satış rakamlarına ulaşarak kurgu hiciv, sansür ve politika gibi birkaç kategoride bir numaraya yükseldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kindle e-kitabı, Amazon'un Kindle en çok satanlar listesinde 23. sırada yer aldı.

Rüşdi'nin diğer eserleri de rağbet görüyor; Geceyarısı Çocukları çağdaş edebiyat ve kurgu listesinde 10. sıraya kadar yükseldi.

Hayatının polis koruması altındaki 10 yılını anlatan 2012 tarihli Joseph Anton anı kitabının baskıları, dini hoşgörüsüzlük ve zulüm listesinde ilk 4 sırada yer aldı.

Şeytan Ayetleri, 1988'de yayımlanmasının ardından Hazreti Muhammed'i tasvir etme şekli sebebiyle bir tartışma dalgasına yol açmıştı.

İran'ın eski ruhani lideri Ayetullah Humeyni ertesi yıl Rüşdi hakkında bir fetva yayımlayarak yazarın başına 3 milyon dolar ödül koymuştu.

Amazon'un en çok satanlar listeleri saat başı güncelleniyor. Her hafta güncellenen Amazon Listeleri ise satışların daha net bir tablosunu verecektir. 
 

Salman Rüşdi

Salman Rüşdi 2019'da Quichotte kitabının bir kopyasını elinde tutarken (AFP)


New York'taki Strand Kitabevi çalışanları da Rüşdi'nin eserlerine yönelik ilginin ve satışların fırladığını bildirdi.

Yönetici Katie Silvernail AFP'ye yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse, insanların dün buraya olanlarla ilgili ne hissettiklerini konuşmak için geldiklerini düşünüyorum" dedi.

Rüşdi yaklaşık 10 yılını Britanyalı güvenlik güçlerinin koruması altında geçirdi. Japon bir çevirmen 1991'de hala çözülememiş bir cinayette bıçaklanarak öldürülürken Norveçli bir yayıncı 1993'te evinin önünde birkaç kez vurulduktan sonra kıl payı hayatta kaldı.

Rüşdi, cuma günü New York'un batısındaki Chautauqua Enstitüsünde konuşma yapmak üzereyken yaklaşık 10 kez bıçaklandı.

Menajeri Andrew Wylie, New York Times'a yaptığı açıklamada Rüşdi'nin hava taşıtıyla hastaneye kaldırıldığını ve kolundaki sinirlerin koptuğunu, karaciğerinin delindiğini ve bir gözünü kaybedebileceğini söyledi.

Oğlu Zafer, pazar günü yaptığı açıklamada babasının solunum cihazından çıkarıldığını ve konuştuğunu ancak durumunun hâlâ kritik olduğunu söyledi.

Hakkında cinayete teşebbüsten iddianame hazırlanan New Jerseyli Hadi Matar'ın saldırıdan önce sosyal medya üzerinden İran Devrim Muhafızları'yla irtibat halinde olduğu bildirildi. Hadi Matar suçlamaları reddetti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU