Yeni deliller ortaya çıktı: Tutankamon'un mezarını keşfeden arkeolog hazine mi çaldı?

Howard Carter, Tutankamon'un mezarını Mısır'daki Krallar Vadisi'nde 1922'de keşfetmişti

Tutankamon, yüzünde altın bir maskeyle bulunmuştu (Wikimedia Commons)

Yeni deliller, 1900'lerin başında Tutankamon'un mezarını keşfeden arkeoloğun Mısırlı firavunun hazinelerinden bazılarını kendine almış olabileceğini gösteriyor.

Howard Carter, Tutankamon'un mezarını Kasım 1922'de Krallar Vadisi'ndeki bir kazı gezisinde bulmuştu. O dönem Carter, günlüğüne, mezar odasının "üst üste yığılmış olağanüstü ve güzel nesnelerin harika bir karışımıyla" dolu olduğunu yazmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şimdiyse Carter'ın kazı alanından bazı eşyalar çalmış olabileceğini iddia eden, daha önce yayımlanmamış bir mektup ortaya çıktı.

Mektup, Carter'a kendi kazı ekibindeki akademisyen Sör Alan Gardiner tarafından 1934'te gönderilmişti.

The Guardian'ın haberine göre Carter, Sör Alan'a ölülere adak olarak kullanılan bir "whm (white mage / beyaz büyücü) tılsımı" göstermiş ve görünüşe göre bunun Tutankamon'un mezarından gelmediğine dair güvence vermişti.

Ancak Kahire'deki Mısır Müzesi'nin o zamanki Britanyalı müdürü, Sör Alan'a, tılsımın mezarda bulunan diğer nesnelere uyduğunu ve muhtemelen çalınmış olduğunu söylemişti.

Sör Alan, müdürün bu görüşünü Carter'a gönderdiği mektuba iliştirmişti. Mektupta şöyle yazıyordu:

Bana gösterdiğiniz whm tılsımı şüphesiz Tutankamon'un mezarından çalındı.

Sör Alan, Carter'a şöyle diyordu:

Bu kadar uygunsuz bir duruma düşürüldüğüm için büyük esef duyuyorum... Doğal olarak Engelbach'a [müdür] tılsımı sizden aldığımı söylemedim.

Carter'ın kazıdan hazineler aldığı uzun zamandır dile getiriliyordu.

Mektuplar Oxford University Press'in yeni kitabı Tutankhamun and the Tomb that Changed the World'de (Tutankamon ve Dünyayı Değiştiren Mezar) yayımlanacak.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU