Ahmet Hakan: Festival iptal etmek AK Parti çizgisine uygun bir tutum mu

"2005’ten beri yapılmasında bir sakınca görülmeyen festivalin 2022 yılında engellenmesi, AK Parti’nin ta en baştan beri izlediği siyasi çizgiye terstir ve bir sapmadır"

Fotoğraf: Reuters arşivi.

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde uzun yıllardır düzenlenen Zeytinli Rock Festivali’ni iptal etmenin “AK Parti’nin çizgisine uygun bir tutum olmadığını” öne sürdü.

Hakan, bugünkü köşe yazısında “AK Parti’nin başarısında farklı şekilde düşünen, farklı şekilde inanan, farklı şekilde eğlenen, farklı şekilde yaşayan insanların partisi olma iddiası taşımasının payı büyük” görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde Alevilere yönelik adımlarını hatırlatan Hakan, şunları yazdı:

Erdoğan’ın bu adımları... AK Parti’nin kitlesellik vasfını koruma çabası içinde olduğunun en büyük kanıtıdır. 20 yılı aşkın sürenin ardından şu iki şeyi rahatlıkla söyleyebiliriz:

BİR: Erdoğan, siyasi çizgisinin marjinalliğe kaymasına asla izin vermemiştir.  İKİ: Erdoğan, partisinin kitle partisi olma özelliğinden asla ödün vermemiştir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"En son Zeytinli Müzik Fesvitali’nin kaymakamlık tarafından yasaklanması, bu ana siyasi çizgiyle ters düşmekte, örtüşmemekte" diyen Hakan, şu ifadeleri kullandı:

“O festivale katılanlar, zaten bize oy vermezler. Yasakla gitsin” anlayışı, Erdoğan’ın anlayışı olamaz. Öyle olsaydı... Erdoğan, “Alevi vatandaşlarımız, zaten bize pek oy vermiyorlar. Cemevine, Hacıbektaş’a gitmeme gerek yok” der ve cemevine, Hacıbektaş’a gitmezdi. Cemevi ziyareti de Hacı Bektaş-ı Veli anmasına katılım da... Topluma şu mesajı vermeyi hedefliyor: “İnançlarımız farklı olabilir ama bu farklılık bizim ayrı düşmemizi gerektirmez. Farklılığımız zenginliğimizdir.”

Tam da tüm Türkiye toplumuna böyle bir mesajın verilmesi için gayret gösterilirken... “Eğlence anlayışlarımız farklı, bu yüzden sizin eğlence anlayışınıza müdahale ediyoruz” demek... Yaman bir çelişki oluşturmaktadır.

Üstelik “Zeytinli Rock Festivali”, taaa 2005 yılından beri yapılan bir festival. Yani neredeyse AK Parti ile yaşıt. 2005’ten beri yapılmasında bir sakınca görülmeyen festivalin 2022 yılında engellenmesi, AK Parti’nin ta en baştan beri izlediği siyasi çizgiye terstir ve bir sapmadır.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU