ABD halkının çoğunluğu yönetime, siyasetçilere ve medyaya güvenmiyor

ABD'de yayınlanan bir ankete göre ABD’lilerin yönetime, siyasi liderlere ve medyaya duyduğu güven azaldı

ABD Başkanı Donald Trump, Bağımsızlık Günü'nün 238. yıldönümünde Beyaz Saray önünde halka hitap ediyor / Fotoğraf: Beyaz Saray internet sitesi

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin yayınladığı ankette, "Federal hükümetin önemli bilgileri halktan kasten sakladığına inanıyor musunuz?" sorusuna yüzde 69 evet cevabı çıktı.

Anket, yüzde 61'lik bir kısmın medyanın önemli olayları kasten göz ardı ettiğine inandığını ortaya koydu.

ABD’lilerin üçte ikisi, seçilmiş yetkilileri dinlerken yalan ile gerçek arasındaki farkı anlamakta zorlandığını ifade ederken, aynı sorunun sosyal medyada yer alan bilgiler içinde geçerli olduğu kaydedildi.

İnsanlar arasındaki güven de azaldı

ABD’liler ve kurumlar arasında giderek artan bir güven eksikliği olduğunu, bu durumun da sosyal ve siyasi meselelerle uğraşmayı zorlaştırdığını ortaya koyan ankete göre ABD’lilerin yüzde 64’ü insanlar arasındaki güvenin de azaldığını düşünüyor.

Pew Araştırma Merkezi İnternet ve Teknoloji Araştırma Direktörü Lee Rainie, ABD’lilerin hükümete olan güven eksikliğinin ülkeyi ve bir takım sorunların çözümünü etkileyeceğinden endişe ettiğini söyledi.

Ankete göre "hükümete olan güvenin neden eksildiğine" yönelik soruya cevap verenlerin yüzde 14'ü bunun nedeninin Başkan Donald Trump ve yönetimi olduğunu söylerken, yüzde 10'u ise nedeninin medyada yer alan haberlerden kaynaklandığını ifade etti.

27 Kasım-10 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete 10 bin 618 ABD’li katıldı ve anketin hata payı yüzde 1,5 olarak hesaplandı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'tan Independent Türkçe için çeviren: Ebru Karalar

DAHA FAZLA HABER OKU