Hapis cezası alan AK Parti'li Uludere ve Hilal belediye başkanları hakkında aylardır işlem yapılmadı

İçişleri Bakanı Soylu konuya ilişkin soru önergelerine yanıt vermedi

Fotoğraf: Sosyal medya

AK Parti'li Şırnak Uludere ve Hilal belediye başkanlarına, 6 Ocak 2022’de “ihaleye fesat karıştırmak” ve “rüşvet” suçlarından hapis cezaları verildi.

Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kişilerin görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunulmasına karar verdi. Ancak aradan yedi ay geçmesine karşın Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ile Hilal Belediye Başkanı Cafer Benek hakkında hiçbir işlem yapılmadı. 

Mahkeme kararının ardından ise iki belediye başkanı Süleyman Soylu’yu, İçişleri Bakanlığı’nda ziyaret ederek fotoğraf çektirdi. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ocak ayında konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Torun, önergesinde “Belediye başkanlarının görevden alınmamasının, 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uyulmamasının gerekçesi nedir” diye sordu. Soylu, 15 gün içinde yanıtlaması gereken önergeye altı ay sonra dönüş yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Soylu yanıt vermedi

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre; soruyu yanıtlamayan Soylu, Belediye Yasası’nın 47. maddesini önerge yanıtına yazdı ve belediye başkanlarının görevden alma işlemlerinin bu yasaya göre yapıldığını ifade etti. Yasada ise başkanların görevden alınma koşullarına ilişkin “Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma ve kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar içişleri bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir” hükmü bulunuyor. 

Soylu'ya tepki: Kanunların üstünde misin?

Soylu’nun yanıtına tepki gösteren Torun, “Soylu, yargının ‘Görevden al’ dediği belediye başkanlarını yedi aydır koruyor. Sen kanunların üstünde misin? Üstelik yargı kararına rağmen, bu kişileri makamında ağırlayarak fotoğraf veriyorsun” dedi. “Biz senin kanunlara uymadığını zaten biliyoruz” ifadelerini kullanan Torun, “Sen, uymadığın kanunları kâğıda yazıp Meclis’e göndermekten, Meclis’le alay etmekten utanmıyor musun? Bu nasıl bir pişkinliktir? Bu haksızlıkların hesabını bu millete vereceksin” diye konuştu.

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU