Roger Waters, Biden'ı "savaş suçlusu" ilan etti: "Ukrayna'daki yangını körüklüyor"

Efsanevi rock grubu Pink Floyd'un solisti, "23 milyon Rusun seni ve beni Nazi tehdidinden korurken öldüğünü unutma" dedi

Politik kimliğiyle de bilinen Roger Waters 78 yaşında (Reuters)

Efsanevi rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters, CNN International'a verdiği röportajda ABD Başkanı Joe Biden'a "savaş suçlusu" demesiyle ilgili konuştu.

Waters, dün yayımlanan röportajda Rusya-Ukrayna savaşına dair de yorumlar yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

This Is Not a Drill adlı şovuyla Kuzey Amerika turnesinde olan ünlü sanatçı, sahne şovunda "savaş suçluları" damgasını vurduğu bazı kişileri gösteriyor.

Bunlar arasında Biden ve selefi Donald Trump da yer alıyor. Biden'ın "henüz yeni başladığı" yazıyor.

Waters, spiker Michael Smerconish'in, Biden'ı neden böyle gördüğü ilgili sorusuna "Ukrayna'daki yangını körüklüyor" dedi:

Bu çok büyük bir suç. ABD neden Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'yi müzakere etmeye, kaç Rusun ölümüne yol açtığını bilmediğimiz bu korkunç savaşı sona erdirmeye teşvik etmiyor?

Smerconish ise sanatçının yanıldığını ve istila edilen tarafı suçladığını söyledi.

Bu görüşe katılmayan Water, "Yani 'Bu savaş bugün başladı' diyebilirsiniz, '2008'de başladı' diyebilirsiniz. Savaş neticede NATO'nun Rusya sınırlarına, Doğu Avrupa'ya dayanmasındaki aksiyon ve reaksiyonla ilgili. Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, ülkenin bütün Doğu Avrupa'dan çekilmesini görüşürken bunu yapmayacaklarına söz vermişlerdi" dedi.

Waters, "Kurtarıcılar olarak rolümüz ne olacak?" sorusunaysa "Kurtarıcı rolümüz yok. Neden bahsediyorsun?" yanıtını verdi.

Spiker Smerconish, II. Dünya Savaşı'ndan örnek verince Waters, ABD'nin Pearl Harbor saldırısı yüzünden savaşa girdiğini ifade etti.

Smerconish ise "Tanrı'ya şükür ABD savaşa girdi, değil mi?" diye sorunca Waters, "Tanrı'ya şükür Ruslar o vakte kadar kanlı savaşı neredeyse kazanmıştı" dedi:

23 milyon Rusun seni ve beni Nazi tehdidinden korurken öldüğünü unutma.

Bunun ardından Rusya konusu açılırken spiker "Rusların savaştan ders çıkarıp Ukrayna'yı istila etmeyeceğini sanırdınız" ifadesini kullandı.

Waters, "Michael sana biraz daha okumanı ve Çinliler Meksika ve Kanada'ya nükleer füze yerleştirirse ABD'nin ne yapacağını anlamaya çalışmanı öneriyorum" yorumunu yaptı.

Ünlü sanatçı ayrıca Smerconish'in "Biz konuşurken Çinliler, Tayvan'ı çevrelemekle bayağı meşgul" değerlendirmesineyse şu yanıtı verdi:

Tayvan'ı kuşatmıyorlar, Tayvan Çin'in bir parçası ve bu 1948'den beri tüm uluslararası toplum tarafından kabul edildi. Bunu bilmiyorsan yeterince okumuyorsun, git bunun hakkında oku.

 

Independent Türkçe, NME, Gazete Duvar

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU