İYİ Partili Ağıralioğlu’nun gündem olan sözlerine tepki: Siz kimsiniz, iki lokmalık bilginizle ahkam kesiyorsunuz

Ağıralioğlu’nun Müslüman olmayan Türklere kemali ile Türk demediklerini ifade ettiği video sosyal medyada tartışma konusu oldu

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun "Biz Müslüman olmayan Türk’e Türk demiyoruz. Kemali ile Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürt’e niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim?" ifadelerinin yer aldığı video tepki çekti.

Sosyal medyada yayınlanan videoya Selçuk Erenerol, “Beyefendi, siz kimsiniz de iki lokmalık bilginizle ahkam kesip kimin Türk olduğuna karar veriyorsunuz? Türklerin şanlı tarihini bin yıla indirgeyen, din eksenli bayağı söylemleriniz ancak cehaletinizin tescilidir” tepkisini gösterdi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Bu kafa İslam öncesi 4000 yıllık Türk tarihini nasıl izah eder?” diye sorarak, “Hristiyan Gökoğuzlar'a ne der? İstiklal Harbi’nde Padişahın yanında yer alan Müslüman Türkler mi Türk’tür yoksa Mustafa Kemal’in yanında yer alan Ortadoks Türkler mi? Atatürk düşmanlarında muhakkak bir sakatlık oluyor” ifadelerini kullandı.

Bazı isimler Ağıralioğlu’nun İYİ Parti’den ihraç edilmesini kimileri ise Türk milletinden özür dilemesini istedi.

Ağıralioğlu videoda şunları ifade ediyor:

Birbirine kardeş ettiği bir milleti Marx'ın çocukları birbirine düşman edemez. (Çok güzel... Peki, bu İslam kardeşliği vurgusundan biraz önce bir şey daha söylediniz... Müslüman olamayan Kürde...) Biz Türkün Müslüman olmayanına Türk demiyoruz. Kemaliyle Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürde niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim? (Bu Türk için de geçerli mi?) Evet. Bizim için önemli olan şudur: Biz normal şartlarda, tarih sahnesinde var olduğumuz günden beri arkasında büyük irademizle durduğumuz şey, Allah’a kulluk davamızın devlete, millete, medeniyete dönük taraflarının dört başı mamur hale getirildiği bir süreci yaşadık, beraber. Bu sürecin hiçbir tarafında diniyle, imanıyla, sözüyle, ahlakıyla olmayanlar, Kürdü, kardeşliğimizi, medeniyetimizi, imanımızı temsil edemezler. Bu sürecin bizim açımızdan en kötü tarafı, inançsızlığıyla, ahlaksızlığıyla temayüz etmiş bir topluluğu 1000 yıllık kardeşliğin üzerine bahane edilmesidir. Yani biz kendi Kürtlerimizi bir cinayet şebekesine teslim edemeyiz. Biz kendi Kürdümüzü Allah’a inancı olmayan, dine inancı olmayan, mukaddesata saygısı olmayan, insanlığa saygısı olmayan bir cinayet şebekesinin tasarrufuna teslim edemeyiz. Her türlü siyasi hatayı telafi edebiliriz ama bir cinayet şebekesinin hamiliğine kendi Kürdünü kaptıran bir devletin nereye gideceğini şimdiden öngöremeyiz.

"Buradan kimseye ekmek çıkmaz!"

Ağıralioğlu gündem olan videosuna ilişkin Twitter'dan şunları kaydetti: 

Çözüm sürecinde Pkk'nın muhatap alınmasına ve hükûmetin siyasi koordinatlarının anlamsızlığına dair söylediğimiz bir sözü bütününden kopartmaya çalışmak beyhudedir. Ne dediğimiz ortada! Birilerinin mal bulmuş mağribi gibi davranmasına gerek yok. Buradan kimseye ekmek çıkmaz! "Müslüman olmayanı insan ve Türk saymıyorsunuz, o zaman Türk Milleti adına bu dinsiz, imansız cinayet şebekesi ile niçin konuşuyorsunuz? Pkk'lılar insan değil, bu ahlâksız örgütü niçin muhatap alıyorsunuz?" diye Pkk'lılar için söylediğimiz bir sözün neresinden, niçin alındınız?

"Bana yahut çizgime düşmanlık edecekseniz, derdiniz buysa Türklük üzerinden yürümeyin. Arşivde onca söz, konferans ve açıklamamız var; Türk'e, Türklüğe dair. Zorlamayın. Anlamaya çalışın" diyen Ağıralioğlu şöyle devam etti:

İslâm öncesi Türklüğe, kim Türk değil diyebilir? Yahut biri dedi diye kim Türklük'ten çıkar? Ancak Türklüğün kaderine perçinlendiği İslâm'ın Türklük'ten koparılma tehlikesine ve Türksüz bir İslâm telâkkisinin tehlikesine de her zaman dikkat çekerim. Türk tarihi ortadadır. Ama burda muhatap ne İslâm öncesi atalarımızdır ne de gayrımüslim-Hristiyan Türk soydaşlarımızdır. Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresinin hasımları ne demek istediğimi gayet iyi biliyor. Sözüm ancak bunun muhataplarınadır. Tarihi varlığı içinde tüm meşruiyetimizi Oğuz Kağan'dan beri Türk'ten ve Türk Milleti'nden alıyoruz. Güncel politik mevzilerin yanlışları İslâm'a hamledilemez! Samimi eleştiriler baş tacımızdır. Lâkin maksadı sadece düşmanlık olan trolleri yahut trollüğün kendisine çok yakıştığı trol ahlâklı isimlerin dediklerini ciddiye almam, kimse de almasın. Siyasi çizgimiz belli. Türk-İslâm Ülküsünün net ve duru ideallerine bağlı bir neferiyim. Oğuz Kağan'dan Atatürk'e, Göktürklerden Türkiye Cumhuriyeti'ne tek bir çizgidir. Ve tekrar üstüne basa basa söylüyorum. Bin yıllık tarihi birlikteliğin ve Efendimiz (s.a.v.)'in birbirine kardeş ettiği Kürtlerimiz ile bizi, Marx'ın çocukları düşman edemez. Buna müsaade etmeyiz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU