Facebook, Twitch'e rakip olacak platformunu iki yıldır gizlice test ediyormuş

Super adlı platform, ünlü odaklı Cameo'ya rakip olarak 2020'de hayata geçti

(AFP)

Görünüşe göre Meta, Twitch'e rakip olabilecek yeni bir canlı yayın platformunu test ediyor.

Super adlı yeni ürün, kullanıcıların reklam geliri elde etmek için etkileşimli canlı yayınlara ev sahipliği yapmasına olanak sağlayacak. 100'den az içerik üreticisiyle test edilen proje hâlâ nispeten erken aşamalarında fakat 2020'den beri sürekli geliştiriliyor.

İki yıl önce yayımladığı haberde Bloomberg, platformu kişilerin özel mesajlar ve etkileşimler için ünlülere ödeme yapmasına olanak sağlayan Cameo'ya benzer bir hizmet olarak nitelendirmişti.

İçerik üreticileri, canlı yayınla birlikte promosyon ürünlerini veya başka ürünleri de satabilecekti.

Meta sözcüsü, Insider'a yaptığı açıklamada, Meta'nın Instagram, Facebook veya sosyal medya devinin şu anda sahip olduğu diğer ürünlerden ayrı olacak siteye içerik üreticilerin doğrudan erişim talep etmesine izin verdiğini söyledi.

Sözcü, Super'le ilgili "Bu bağımsız bir proje" dedi.

Şu anda sadece tarayıcıda var.

Bu platformu yaklaşık iki yıldır çok sessiz bir şekilde test ediyorlar. Nihai hedef Meta ürün ailesinin bir parçası olabilecek bir sonraki bağımsız projeyi yaratmak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sözcü, Meta'nın potansiyel bir sponsorluk modeli de dahil platformdan gelir elde etme yolu aramasından ötürü platformun farklı yinelemeler geçirdiğini söyledi. Hayranlar yayınlardaki ekstra özellikler için ödeme yapabilecek ve bahşiş bırakabilecek.

İçerik üreticileri bu sistemden kazandıkları gelirin yüzde 100'ünü ellerinde tutabilecek; böylece Meta geçmişte olduğu gibi gelirden çok fazla komisyon kestiğine dair kendisine yöneltilebilecek eleştirilerden kaçınacak.

Insider'a göre Meta, bu özelliği 30 dakika boyunca kullanmaları için içerik üreticilere 200 ile 3 bin dolar ödeme yaptı.

Bu haber, Meta'nın küresel resesyon an meselesiyken ilk defa gelirinde düşüş bildirdiği sırada çıktı.

Şirket, üçüncü çeyrek için 26 ile 28,5 milyar dolar arasında bir gelir beklentisiyle karamsar bir tahmin yayımladı. Bu rakam, analistlerin 30,52 milyar dolar beklentisinden daha düşük.

Meta, kullanıcı büyümesi için de karışık sonuçlar bildirdi ve Facebook'taki aylık aktif kullanıcılar yalnızca yüzde 1 artarak 2,93 milyara çıktı.

Meta'nın kurucusu Mark Zuckerberg bu dönemde çalışanları eleştirdi. Zuckerberg, çalışanlarına "Gerçekçi olmak gerekirse, şirkette muhtemelen burada yer almaması gereken bir grup kişi var" dedi.

Beklentileri yükseltip daha saldırgan hedeflere sahip olarak ve baskıyı biraz artırarak kısmen şunu umuyorum: Bence bazılarınız buranın size göre olmadığına karar verebilir ve bu kendi kendine seçim bana uyar.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU