DBP Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi

TBMM Hazırlık Komisyonu kararı oy çokluğuyla aldı

Fotoğraf: Twitter

TBMM Hazırlık Komisyonu, DBP'li Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında oluşturulan TBMM Hazırlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, komisyonun, oy çokluğuyla Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdiğini bildirdi.

Özkaya başkanlığında son toplantısını yapan Hazırlık Komisyonu, HDP'li Aydeniz hakkında, "terör örgütü propagandası yapma", "kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme", "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" ile "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunlara katılma" iddiasıyla düzenlenen 5 yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüştü.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Özkaya, Salihe Aydeniz'in, bu fiilleri itiyat haline getirdiğinin görüldüğünü öne sürdü.

Aydeniz'in, her olayda bu tür davranışları yaptığının, komisyona sunulan videolarda da görüldüğünü aktaran Özkaya, "Komisyon bu gerekçeleri dikkate alarak dokunulmazlığın kaldırılması yönünde görüşünü beyan etti. Bizim açımızdan dosya tamamlandı. 18 Temmuz itibarıyla raporumuzu Karma Komisyon'a sunacağız. Karma Komisyon'da ondan sonra 1 aylık süreç başlayacak" bilgisini paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Süreç nasıl ilerleyecek?

Karma Komisyon da 1 ay içinde Hazırlık Komisyonu raporunu ve eklerini görüşerek sonuçlandıracak.

Karma Komisyon, dokunulmazlığın kaldırılmasına veya kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verecek.

Mevzuata göre, dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki Karma Komisyon raporları, doğrudan Genel Kurul gündemine giriyor.

Milletvekillerine dağıtılan Karma Komisyon raporu, Genel Kurul'da okunarak görüşülüyor. Biri lehte diğeri de aleyhte olmak üzere, iki milletvekili rapor üzerinde konuşma yapıyor. Fezlekesi olan milletvekili isterse Hazırlık Komisyonu'nda, Karma Komisyon'da veya Genel Kurul'da kendi savunmasını yapabiliyor ya da başka bir milletvekili arkadaşına savunma yapması için bu hakkını verebiliyor. Söz ve savunma talebi yoksa görüşmeler tamamlanıyor.

Daha sonra Genel Kurulda, Karma Komisyon'un yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair raporu oylamaya sunuluyor. Genel uygulamaya göre açık oylama yapılıyor. Genel Kurul'da dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin oylamada, karar yeter sayısı (151) yeterli oluyor.

Ne olmuştu?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz hakkında Kadıköy'de düzenlenen Abdullah Öcalan'a tecrit uygulandığı iddiasıyla yapılmak istenen Gemlik Yürüyüşü sırasında polis memuruna yumruk attığı gerekçesiyle fezleke hazırlanmıştı.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU