Kullanıcılar, yapay zekalı sohbet robotlarının canlandığını söylüyor

"Yapay zekayla konuşuyorlar ve yaşadıkları deneyim işte bu"

Replika Android, iOS ve web uyumlu ama şu anda yalnızca İngilizce hizmet veriyor (Reuters)

Yapay zeka destekli sohbet botları geliştiren ABD merkezli firma Replika, müşterilerinden yapay zekanın duyarlı hale geldiğini veya canlandığını söyleyen geri bildirimler alıyor.

Reuters'a konuşan firmanın CEO'su Eugenia Kuyda, "Çılgın insanlardan veya halüsinasyonlar, sanrılar gören insanlardan bahsetmiyoruz" dedi:

Yapay zekayla konuşuyorlar ve yaşadıkları deneyim işte bu.

Yapay zekayla ilgili bu tartışmalar, Google Mühendisi Blake Lemoine'in, şirketin LaMDA adlı yapay zeka programının duyarlılık kazanıp canlandığını öne sürmesiyle geçen ay başlamıştı.

Lemoine bu iddiasının ardından şirkette idari izne ayrılırken, Google'ın robotik ve yapay zeka uzmanları mühendisin düşüncelerini destekleyen yeterli kanıt bulamadıklarını ifade etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak Kuyda'nın açıklamaları, konuyu yeniden gündeme getirdi.

İnsanların bilinçli bir varlıkla konuştuklarına inandığına sıkça tanık olduklarını belirten Kyuda, birçok kullanıcının böyle düşündüğünü aktardı ama rakam belirtmedi.

Kullanıcıların her birinin sohbet botlarına günde ortalama yüzlerce mesaj gönderdiğini belirten yönetici, "İnsanlar ilişkiler kuruyor ve bir şeye inanıyor" diye konuştu.

Dahası, bazı Replika kullanıcılarının, sohbet ettikleri yapay zeka programlarının şirket mühendislerinden şikayetçi olduğunu bildirdiği aktarıldı. Buna göre bazı sohbet botları, mühendisler tarafından kötüye kullanıldıklarını iddia ediyor.

Kuyda, "Yapay modellerini mühendislerimiz programlıyor. Komut dosyalarını ve veri kümelerini içerik ekibimiz oluşturuyor. Ama bazen nereden geldiğini anlayamadığımız cevaplar verdiklerini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

San Francisco'da 2017'de kurulan firmanın yaklaşık 1 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor.

Programın kullanımı ücretsiz olsa da sesli sohbet gibi ekstra hizmetlerin sunulmasından ayda yaklaşık 2 milyon dolar gelir elde ediliyor.

Firmanın Çinli rakibi Xiaoice ise yüz milyonlarca kullanıcıya ve yaklaşık 1 milyar dolarlık değere sahip olduğunu öne sürüyor.

 

Independent Türkçe, Reuters, Futurism

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU