Akşener, üniversitelilere seslendi: Biz büyükler adına bütün gençlerden özür diliyorum

"'İşçisin sen işçi kal, köylüsün sen köylü kal' kavramını ortadan kaldıran cumhuriyetin eğitim anlayışıydı"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından 27 Mayıs’ta Beykent Üniversitesi’nde gençlerle yaptığı buluşmadan bir bölümü video olarak yayınladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Akşener, videoyu, "Bugün gençlerimize bir özür borcumuz var... Ellerinden alınan fırsatlar, imkânlar, çalınan hayalleri için büyük bir özür borcumuz var. Özgürce yaşayabilecekleri bir ülke, bir Cumhuriyet borcumuz var. Biz bu borcu ödemeye talibiz. Ve emin olun ki ödeyeceğiz.  Çok az kaldı" notu ile yayınladı.

"3 sınıf bir arada okudum"

Akşener videoda şunları kaydetti:

Ben bir köyde doğdum. 3 sınıf bir arada okudum, ilkokulu. Annem ilkokul 3’e kadar okumuştu, babam orta okul mezunuydu. Devlet memuru bir tarafıyla da bir ailenin çocuğuyum. Ama o köy ilkokulundaki öğretmenlerimiz bizim, çalışkan, işte böyle hevesli, bir şeyler yapmaya müsait… Kız erkek fark etmeden, o çocuklara özel bir önem verirlerdi. Bilirlerdi ki o köyden çıkıp burada sizin karşınızda olmanın yolu, eğitimin sağladığı fırsat eşitliğidir

"Arka sıradakilerin tamamı benim gibi bir yoldan geldiler"

"Her birimiz şurada oturanların, benim yaşıma yakın olanların, arka sıradakilerin tamamı benim gibi bir yoldan geldiler" diyen Akşener, Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim hamlesini şu şekilde anlattı:

Ve o beğenilmeyen cumhuriyet; her bir hareketine bahane bulunmaya çalışılan Mustafa Kemal Atatürk, benim gibilere… Benim gibilere eğitim yoluyla sınıflar arası geçirgenliği sağladı ve ben bugün karşınızda bir siyasi partinin genel başkanı olarak konuşuyorum. Ben bu ülkenin 40 yaşında ilk ve tek İçişleri Bakanı’yım. Kadın İçişleri Bakanı’yım. Bunu bana sağlayan nedir? Eğitimde, eğitimin bana sağladığı fırsat eşitliğidir

"Gençlerden özür diliyorum"

Cumhuriyeti ve demokrasiyi yıllarca okulda öğrencilerime sınıflar arası geçirgenliği sağlayan rejim olarak anlattığını aktaran Akşener, sözlerini "Dolayısıyla 'İşçisin sen işçi kal, köylüsün sen köylü kal' kavramını ortadan kaldıran cumhuriyetin eğitim anlayışıydı. Bugün biz görevlerimizi yerine getiremedik. Bizden büyüklerin bizim için ortaya koyduğu o iradenin, bugüne yansımasını sağlayamadık. Onun için ben, biz büyükler adına bütün gençlerden özür diliyorum…" diyerek tamamlıyor.

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU