Galip Öztürk, Gürcistan'da gözaltına alındı

Türkiye’de cinayet davasından aranan Öztürk hakkında Gürcistan’da kara para aklama, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma suçlamalarından soruşturma yapıldığı belirtildi

Fotoğraf: Twitter

Türkiye'de cinayet davasından hapis cezasına çarptırılan firari iş insanı, Metro Holding’in patronu Galip Öztürk, Gürcistan’ın Batum kentinde gözaltına alındı.

Gürcistan Maliye Bakanlığı Soruşturma Dairesi’nden yapılan açıklamada, mahkeme kararıyla, G.Ö. hakkında kara para aklama, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma suçlamalarından soruşturma yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bir mahkeme kararına dayanarak G.Ö'nün ikamet ettiği yerde yapılan aramada, diğer maddi delillerle birlikte çok miktarda nakit paranın yanı sıra, G.Ö'yle bağlantılı olduğu iddia edilen uyuşturucu ve psikotrop maddeler ele geçirildi. 6 yıla kadar hapis cezası öngören Gürcistan Ceza Kanunu'nun 260 ve 261. maddelerinin ilk bölümleri uyarınca G.Ö. gözaltına alındı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Öztürk’e ‘öldürmeye azmettirme’ suçundan verilen müebbet hapis cezası Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onanmıştı. Öztürk’ün müebbet hapis cezası aldığı dava 22 yıl önce işlenen bir cinayete dayanıyor.

28 Eylül 1996 sabahı, Kuvvet Köseoğlu isimli kişi Beyoğlu’nda öldürüldü.

Galip Öztürk ile aralarında, Samsun’da yaşadıkları dönemden kalma kan davası olan Köseoğlu’nun öldürülmesi sonrası açılan davada 7 kişi yargılandı.

Yargılama devam ederken, cinayeti işleyen Kudret Okumuş, yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalandı. Okumuş 28 Ağustos 2011 günü Çorum’da tutuklandı.

Davaya bakan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi kararını 8 Ekim 2012 günü verdi. Mahkeme, sanıklar Y. Y., A O., Y. Ö., S. Ş. ve C. K. hakkında, delil yetersizliğinden beraat verdi.

Mahkeme, Galip Öztürk ile cinayetin tetikçisi Kudret Okumuş’a müebbet hapis cezası verdi.

Kararda, Öztürk cinayetin azmettiricisi olarak yer aldı.

 

Independent Türkçe, AA, Halk TV

DAHA FAZLA HABER OKU