Suriyeli silahlı muhalifler: Türkiye'nin kuzeydoğudaki operasyonuna destek olmaya hazırız

"Bir ya da iki gün içerisinde hazır olabiliriz. Türk ordusu ile birlikte savaşmaya hazır binlerce savaşçı var"

Fotoğraf: AA arşivi.

Türkiye'nin desteklediği Suriyeli silahlı muhalifler, ülkenin kuzeydoğusunda Türkiye'nin YPG'ye karşı başlatmayı düşündüğü askeri operasyona katılmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Suriyeli silahlı muhaliflerden iki kıdemli komutan, Türkiye'nin desteklediği Suriye Milli Ordusu'nun (SNA) birlik liderlerine Türk ordusu havan topu ve insansız hava aracı saldırılarını artırırken, taarruz pozisyonuna geçme talimatı verildiğini söyledi.

Suriyeli muhalif komutan Abdul Salam Abdul Razak, Reuters'a "Bir ya da iki gün içerisinde hazır olabiliriz. Türk ordusu ile birlikte savaşmaya hazır binlerce savaşçı var" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Suriyeli muhaliflerden üst düzey bir komutan, iki ana hedefin binlerce Arap'ın terk etmek zorunda kaldığı Tel Rıfat ve Kobani kentleri olduğunu, böylece Türkiye'nin kontrolünde olan Cerablus ile Tel Abyad arasında bağlantı kurulacağını söyledi.

Muhaliflerden iki kaynak, Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca uzanan beton duvarın Kobani yakınındaki kısmını geçen hafta yıktığını belirtti.

 Türkiye ordusu ile iletişim halinde olan bir başka komutan ise operasyonun yakın zamanda başlayıp başlamayacağının kesin olmadığını ve "yeni bir talimat gelene kadar" ertelenebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta Türkiye'nin güney sınırı boyunca 30 km derinliğinde bu bölgelerde "terörist tehditler" olarak nitelendirdiği gruplarla savaşmak için güvenli bölgeler oluşturmak üzere yeni askeri harekat düzenleyeceğini söylemişti.

Türkiye 2016 yılından bu yana Suriye'nin kuzey ve kuzeybatısına yönelik dört sınır ötesi harekat gerçekleştirdi. Üçü YPG'yi hedef alan harekatlar kapsamında Türkiye, Suriye içinde yaklaşık 900 kilometrelik sınırın yarısına karşılık gelen bir alanda kontrolü ele aldı.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU