ÇEİS Başkanı Konukoğlu: Ev fiyatını çimento değil, arsa artırıyor

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, "Çimentonun binadaki toplam payı yüzde 3 ila 5 arası. Bu oran da ev fiyatlarını etkilemiyor" dedi ve arsa fiyatlarına dikkat çekti

Fotoğraf: AA

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın (ÇEİS) yeni Başkanı Adil Sani Konukoğlu, inşaatın lokomotif sektörlerinden olan çimentoda yaşanan fiyat artışları ve gelen eleştiriler hakkında DÜNYA'dan Leyla İlhan'a açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çimento sektörünün enerji ihtiyacının yüzde 85'ini oluşturan kömürü ithal ettiğini, burada 2 yılda ton fiyatının 50 dolardan 350 dolara çıktığını kaydeden Konukoğlu, "Bundan dolayı çimentoda son zamanlarda fiyat hareketliliği yaşanıyor"yorumunu yaptı.

"Çimentonun payı yüzde 3-5"

Ancak bir binada çimentonun toplam payının yüzde 3 ila 5 arasında değiştiğini, bu oranın da ev fiyatlarını etkilemediğini savunan Konukoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

Ev fiyatlarına etki eden en büyük unsur arsa fiyatları. Çünkü geçen yıl metrekaresi 1000 TL olan bir arsaya bu yıl 5 bin TL istiyorlar. Bu artışı yapacak ne oldu, arsanın hammaddesi mi değişti. Kimse dönüp arsa maliyetlerindeki artışlara bakmıyor. Bir müteahhit arsa sahibine gelirinden yüzde 50 pay veriyorsa geri kalan yüzde 50'si diğer maliyetlerden oluşuyor

"Dünyada çimento fiyatı 90 dolar"

Dünyanın her tarafında çimentonun ton fiyatının 90 dolar seviyelerinde olduğunu bunun TL karşılığının ise 1500 lira olduğunu söyleyen Adil Sani Konukoğlu, “Bizde ise ton fiyatı 1000 TL. Ancak kömür fiyatları düşerse, çimento fiyatı gerileyebilir” dedi.

sani.jpg
Geçtiğimiz şubat ayında 30. Olağan Genel Kurulunu yapan ÇEİS'te başkan seçilen Başkanı Adil Sani Konukoğlu / Fotoğraf: Twitter @askonuk

 

"1994'ten beri böyle oynak piyasa görmedim"

“Keşke kömür fiyatı 50 dolara düşse de çimento fiyatları düşse. Bir ayda fiyatı 100 dolar arttı. 1994'ten beri çimento sektörünün bilfiil içindeyim bu kadar oynak kömür fiyatı görmedim” diyen Adil Sani Konukoğlu, “Eskiden kömürün önümüzdeki 6 ay içinde yüzde 30 artacağını öngörebiliyorduk. Şimdi öyle değil, bir gün içinde yüzde 20 çıkıp, yüzde 20 düşebiliyor. Eskiden kömür için bir teklif geldiğinde bir hafta ile 10 gün arasında süre verilirdi. Şimdi ise kömürcüler telefonda fiyatı söylüyor ve hemen kararı vermeni istiyor. Birisine daha sorayım diye bir şey yok. Telefonu kapattığın anda pazarlık bitiyor” açıklamasını yaptı.(Haberin tamamı için)

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU