Bakan Kirişci: "Gıda krizi yaşanacak" demek iyi niyetli bir yaklaşım değil

Gıda krizi iddialarını spekülatif bulduğunu söyleyen Tarım Bakanı, "Dış mihrak tanımlaması benim tarzım değil ama iyi niyetli görmüyorum" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, küresel bir gıda krizi yaşanacağına yönelik iddialara tepki gösterdi. Bu tarz söylemlerin iyi bir yaklaşım olmadığı görüşünü dile getiren Kirişci, buğdayla ilgili olarak “Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda öyle bir problemimiz yok” yorumunu yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Bakan Kirişci ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Buna göre Kirişci’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Gıda krizi iddiaları) Bunu gerçekçi bulmuyorum, yani spekülatif olduğunu düşünüyorum. Dış mihrak tanımlaması benim tarzım değil ama iyi niyetli görmüyorum. Hasat dönemine girmemiş olsa idik belki söylenebilirdi ama kuzey yarımkürede hasat başlamış iken, hasadı yapılan bir ürünle ilgili ‘3 aylık stok kaldı’ demenin ne kadar anlamsız olduğunu herkesin bilmesini isterim. Şimdi hasat başlamış, mevcut stoklara yeni eklemeler yapılırken, ‘3 ay sonra gıda krizi yaşanacak’ demek çok iyi niyetli bir yaklaşım değil. Rusya-Ukrayna Savaşı denilecek olsa dahi Rusya’ya uygulanan ambargoda hububat ürünleri başta olmak üzere gıda ve gübre ambargo kapsamında değil. Rusya istediği zaman bu ürünleri piyasaya sunabilir.

“Buğday sorunumuz yok”

Bizim buğday sorunumuz yok. Şu anda buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı dönemde olmayan krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması anlamlı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda öyle bir problemimiz yok. Bizim geçen yıla göre fazlamız var. İkincisi, ihracat yasağı getirdik. İçeriden alanlar vardı, onlara da yasak getirdik. Bizim kendi ihtiyacımızı yeteri kadar karşılayabildiğimiz bir yıl oldu bu sene.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU