IŞİD liderinin İstanbul'da yakalandığı, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde açıklayacağı iddia edildi

IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da yakalandığı iddia edildi

IŞİD, bugüne kadar Türkiye'de düzenlenen pek çok eylemi üstlendi ve Türkiye tarafından "terör örgütlerti listesinde" yer alan örgütler arasında / Fotoğraf: Reuters

Emniyet güçleri, IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da olduğu bilgisine ulaştı. Ebu Hasan el-Kureyşi'nin konumladığı evin günlerce takibe alındığı iddia edildi. Odatv'den Toygun Atilla'nın haberine göre, operasyonu İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş yönetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde şu ifadeler yer aldı:

İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen hafta dünya çapında bir operasyona imza attı. Tek bir kurşun dahi atılmadan IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi yakalandı. 

Büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyonun ardından IŞİD lideri, hem Terörle Mücadele hem de Milli İstihbarat Teşkilatından IŞİD uzmanı bir ekip tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Sorgulamalar sonunda örgütün bilinmeyenlerine dair çok önemli bilgiler elde edildi. 

Türkiye'nin uluslararası alanda terörle mücadelesine dair çok önemli bir başlık maddesi haline gelecek olan IŞİD liderinin yakalanmasının ayrıntılarını ise önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak

Ebu Hasan el-Kureyşi, 10 Mart 2022'de, Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından örgütün başına gçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'nin de ölümünden sonra, IŞİD'in yeni sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir tarafından sesli bir mesajla örgütün yeni halifesi ilan edilmişti.

 

Odatv, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU