Taliban'dan siyasilere çağrı: Afganistan'a dönün

Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban, siyasilere güven belgesi verileceğini açıkladı

Fotoğraf: AA

Afganistan'da Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban’ın geçici hükümeti, kendisiyle savaşan siyasileri ülkeye geri dönmeye çağırdı.

Yurt dışındaki Afganların ülkelerine dönmesi için 16 Mart'ta kurulan "İletişim ve Geri Dönüş" komisyonu, başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısıyla çalışmasına başladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Taliban geçici hükümetinin Maden ve Petrol Bakanvekili, İletişim ve Geri Dönüş Komisyonu Başkanı Şahabuddin Dilaver, toplantıda yaptığı konuşmada, son 20 yıl içinde kendileriyle savaşan tüm siyasilerin affedildiğini ve ülkelerine dönmelerini istediklerini söyledi.

Afganistan'ın söz konusu Afganların da ülkesi olduğunu hatırlatan Dilever, ülkeye dönen siyasilere güven belgesi verileceğini ve güvenlikleri sağlanarak geçici konaklama imkanı sunulacağını belirtti.

Komisyonun sözcüsü Ahmadullah Vasik de önce yurt dışındaki tüm siyasilerin listesinin oluşturarak haklarında bilgi toplanacağını, daha sonra onlarla iletişime geçileceğini kaydetti.

Vasik, ülkeye dönen Afganların, tutuklanmayacağı ve işkence görmeyeceğini, kendilerini güvende hissetmedikleri takdirde koruma tahsis edileceğini vurguladı.

Taliban'ın 15 Ağustos'ta Kabil'i ele geçirmesiyle birçok kişi ülkeyi terk etmişti.

Taliban yönetimi ise defalarca yurt dışındakilerin rahatlıkla ülkelerine dönebileceği yönünde çağrı yapmıştı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU