Piyasalar yukarı giderken kripto paraya destek veren ünlülerden düşüşte çıt çıkmıyor

Matt Damon, LeBron James, Paris Hilton… Hepsi sessizliğini koruyor

Ünlü sporcular ve Hollywood yıldızları birçok kripto para reklamında oynamıştı (Reuters)

Kripto para borsalarıyla ve şirketleriyle anlaşma yapıp, uzun süredir kripto para reklamları yapan ünlülerin piyasadaki çöküşle birlikte sessizliğe gömülmesi dikkat çekti.

Matt Damon, Reese Witherspoon ve Gwyneth Paltrow gibi ünlüler, riskleri vurgulamadan kripto para yatırımlarını teşvik ettiği için eleştiri topluyor.

NBA'deki Philadelphia 76ers'tan basketbolcu Joel Embiid, kripto para sitesi Crypto.com'un "Cesaret süreçtir" sloganının kullanıldığı reklamda oynamıştı.

Kripto paradaki çöküşün ardından site, Embiid'le iletişime geçilip firmayla ilişkisi hakkında görüşülmesine izin vermedi.

Yine aynı sitenin geçen yıl çıkardığı reklamda oynayan ünlü oyuncu Matt Damon da sessizliğini koruyanlardan.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hollywood yıldızı, reklamda kripto para teknolojisini havacılık ve uzay uçuşu teknolojisindeki gelişmelerle kıyaslamıştı.

Crypto.com'un, Amerikan Ulusal Futbol Ligi'nin (NFL) her yıl düzenlenen şampiyonluk maçı Super Bowl için bu yılki reklamında oynayan basketbolcu LeBron James de hiçbir açıklama yapmadı.

Bu yılki Super Bowl organizasyonu, 30 saniyesine 7 milyon dolar harcanan birçok kripto para reklamı nedeniyle "Kripto Bowl" olarak da anılmıştı.

Aralıkta sosyal medyada "Kripto kalıcı olarak burada" mesajı paylaşan Reese Witherspoon ve Bitcoin'in geçen yılki bir kampanyasında adını kullanmasına izin veren Gwyneth Paltrow da herhangi yorum yapmadı.

Twitter'da 17 milyon takipçisi olan ve köpeklerine Crypto ile Ether adını veren Paris Hilton da yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kripto borsası FTX'le anlaşması olan tenisçi Naomi Osaka'nın temsilcisiyse yorum isteklerini, sporcunun "yurtdışında olduğunu ve konuşmak için müsait olmadığını" söyleyerek cevapladı.
 


FTX'in Super Bowl reklamında yer alan ünlü komedyen Larry David ve reklamın yönetmeni Jeff Schaffer, kripto borsalarındaki çöküşle ilgili açıklama yapan tek ikili oldu.

Schaffer, kripto piyasasındaki çöküş hakkında söyleyecek bir şeyleri olmadığını belirterek, "Bize defalarca anlatılmasına rağmen kripto paranın nasıl çalıştığına dair hiçbir fikrimiz olmadığı için maalesef durumla ilgili ekleyecek bir sözümüz yok. Kripto paramız yok ve piyasasını da takip etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Şikago Üniversitesi'nden Giovanni Compiani, ünlülerin kripto parayı teşvik etme şekillerini eleştirerek, "Herkes buna gerçek parasını yatırıyor. Kripto paranın reklamını yapanlar, muhtemel olumsuz senaryolar hakkında daha açık davranmalı" dedi.

Syracuse Üniversitesi'nden Beth Egan ise "Yaptıkları iş bu. Onlar ünlü ve umut taşıyan bir şeyin reklamını yapmaları için kendilerine para teklif edildi. Matt Damon ya da Reese Witherspoon'un yerinde olsaydım, böyle bir şeyin içine girmeye dair istekliliğimi sorgulardım" ifadelerini kullandı.Independent Türkçe, New York Times, Futurism

DAHA FAZLA HABER OKU