Af Örgütü: FIFA, Katar'daki göçmen işçilerin "insan hakkı ihlalleri" için 440 milyon dolar ödemeli

Talep edilen tazminat, 2022 Dünya Kupası kazananına verilecek para ödülüyle yaklaşık aynı miktarda

2022 Dünya Kupası maçları, Katar'ın Vakrah şehrindeki El Cenub Stadyumu da dahil 8 farklı stadyumda oynanacak (Reuters)

Birleşik Krallık merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, Katar'da çalışan göçmen işçilerin uğradığı "insan hakkı ihlalleri" nedeniyle FIFA'dan 440 milyon dolar tazminat ödemesini talep etti.

Af Örgütü, FIFA'nın 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da düzenleneceğini açıkladığı 2010'dan beri, turnuvayla ilgili projelerde çalışan işçilerin "suiistimal edildiğini ve kötü muamele gördüğünü" savundu.

Örgütün genel sekreteri Agnès Callamard, "Bu ülkedeki insan hakkı ihlallerinin tarihçesi göz önüne alındığında FIFA, turnuvayı Katar'a verdiğinde işçiler için oluşan bariz riski biliyordu ya da fark etmiş olmalıydı" dedi.

Örgütün raporunda FIFA'nın işçi haklarının iyileştirilmesini beklemeden turnuvayı Katar'a verdiği belirtilirken, çalışanların maaşlarının ödenmediği savunuldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İnsan hakları kuruluşunun "gerekli minimum miktar" olarak belirlediği tazminat, 21 Kasım'da başlaması planlanan turnuvanın kazananına verilecek para ödülüyle yaklaşık aynı miktarda.

FIFA ise iddialara ilişkin açıklamasında, organizasyon komitesiyle birlikte çalışıldığını ve halihazırda çok sayıda işçiye tazminat ödendiğini belirterek, "Aralık 2021 itibarıyla işçilere toplamda 22,6 milyon dolar tazminat ödendi. Müteahhitler de 5,7 milyon dolarlık ek ödeme yaptı" ifadelerine yer verdi.

Katar hükümetiyse iddiaları yalanlayarak son 5 yılda, yeni asgari ücret ve aşırı sıcak havalarda mesai saatlerinin azaltılması dahil farklı reformlar yapıldığını belirtti.

Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İşçilere sadece son iki yılda 136 milyon dolar ödendiği" ifade edildi.

Af Örgütü'nün tazminat çağrısı, aralarında Göçmen Hakları ve Avrupa Futbol Taraftarları gibi kuruluşların yer aldığı 9 organizasyon tarafından FIFA Başkanı Gianni Infantino'ya gönderilen bir açık mektupla desteklendi.Independent Türkçe, AFP, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU