İmamoğlu'ndan Atatürk Havalimanı açıklaması: Anlamı hepimizin cebinden 10 milyar euronun gitmiş olması

İBB Başkanı Ekrem İmamolu, "1 milyar euroyu bile bulmakta zorlanırken ve borçlanırken de dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesi olduğunuz durumda böylesi adımlar atmak akılcı değildir" diye konuştu

Fotoğraf: Sosyal medya

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkımına başlanan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Havalimanı'nın yapacağı ek imalatın 5 milyon euronun, Atatürk Havalimanı'nın mevcut değerinin ise 4 milyar euronun üzerinde olduğunu kaydeden İmamoğlu, "Deniliyor ki biz burayı kullanmayacağız ve oraya 5 milyar euro daha yatırım yapacağız ve tek bir havalimanına bunu taşıyacağız. Bunun anlamı aslında hepimizin cebinden 10 milyar euro'nun gitmiş olması. 1 milyar euroyu bile bulmakta borçlanmakta ve ve borçlanırken de dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesi olması durumunda böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Böylesi adımlar atmak akılcı değildir"

İmamoğlu şunları kaydetti:

Acı olan şu İstanbul Havalimanı var artık bu bir realite. Bunu hiç kimse inkar etmiyor. Başlangıcından bu güne yapılan yanlışlar çok konuşuldu ama bugün mesele o değil. Milyarlarca euroluk bugün ülkemiz en pahalı borçlanan ülkesi. Türkiye riskli bir ülke. Risk puanı en yüksek ülkelerden biri. Bu yönüyle bu ihraca girerse yeterli talebi göremeyebiliriz diye buna cesaret edemeyen ülkede kamu kurumları özel kuruluşlar var. Bu bir gerçeklik. Türkiye'nin bu durumunda 10 milyarlarca euroyu çöpe atmanın ne anlamı var, kime kazancı var? İstanbul Havalimanı'nın şuursuzca ve fütursuzca taşınmasının bu şehre birkaç bedelinden bahsetmek isterim. Daha düne kadar bu bölgenin hava limanı etkisi altında turizm alanı ve özellikle ticari alanlarla planlanan noktalarda insanlar milyarlarca liralık yatırım yaptılar. Şu anda havalimanının yakın bölgesinde 50'nin üzerinde büyük yapılar oteller ne yazık ki boş.  Daha düne göre bu havalimanınına göre gardını aldı bu insanlar. Ama bir anda bir karar veriliyor ve bir hava limanı yapılıyor. Bu  havalimanına hala toplu  taşıma ile gidemiyoruz. İki metro hattı yapılıyor. Bu metro hatlarının yeniden yapılmasının bile bu şehre bedeli milyarlarca euro. 

Ortak aklı hakim kıldığımız toplantılarda ortaya çıkan bir gerçeklik var. Şu anda bizim elde ettiğimiz rakamlara göre İstanbul Havalimanı'nın yapacağı ek imalat 5 milyar euro'nun üzerinde. Atatürk Havalimanı'nın mevcut değeri ise 4 milyar euro'nun üzerinde. Deniliyor ki biz burayı kullanmayacağız ve oraya 5 milyar euro daha yatırım yapacağız ve tek bir havalimanına bunu taşıyacağız. Bunun anlamı aslında hepimizin cebinden 10 milyar euronun gitmiş olması. 1 milyar euroyu bile bulmakta zorlanırken ve borçlanırken de dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesi olduğunuz durumda böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise.  Eğer başka bir çıkarınız yok ise.

Kıdık: Yıkım resmi evrak olmadan başladı

Öte yandan İYİ Parti İBB Grup Sekreteri Ali Kıdık ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Atatürk Havalimanı’nda yıkıma ara verildiğini duyurdu.

Kıdık "Yıkımın herhangi bir resmî evraka dayanmadan başladığı ortaya çıktı. Resmî yazı gelene dek korsan yıkıma ara verildi" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU