Erbakan'dan "yasaklanan konserler" ile ilgili açıklama: Bu yasaklar dış güçlerin ekmeğine yağ sürer

Yapıcıoğlu ile bir araya gelen Erbakan, görüşmede 3. İttifak konusunun gündeme gelmediğini söyledi. Yapıcıoğlu ise siyasetin kavgacı üslubundan şikayetçi olduklarını belirtti

Fotoğraf: Independent Türkçe

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile bir araya geldi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısında konuştu.

Ziyarete ilişkin bilgi veren Erbakan, görüşmede Türkiye’nin genel meselelerinin ve ekonomik sorunların konuşulduğunu ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yapıcıoğlu: Siyasetin kavgacı üslubundan şikayetçiyiz

Siyasi partilerin arasındaki kavgacı üsluptan şikayetçi olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu ise şunları söyledi:

Elbette siyasi partiler arasında bazı konularda görüş farklılıkları olabilir. Bunlardan birisi veya birkaçı memleketin idaresinde de olabilir. Muhalefet partileri iktidarın yaptığını yeri geldiğinde eleştirebilir ama bu eleştirilerin, görüş farklılıklarının kavgaya ya da kırıcı bir üsluba neden olmaması gerektiğini mütemadiyen söyledik. Memleketin ciddi sorunları var. Bu sorunlara ilişkin farklı farklı çözüm önerileri farklı siyasi partiler tarafından dile getirilebilir. Uygulamadan eleştirilebilir, bu eleştiriler bazen sert olabilir ama kırıcı olmaması lazım partiler arası diyalog kanallarının açık olması gerekiyor. Bizim inancımız şudur ki memleketin sorunlarının çok büyük bir kısmı yüzeysel olarak tartışılıyor. Genel anlamda sonuçlar üzerinden tartışılıyor. Biz istiyoruz ki memleketin sorunlarının derinlerine inilsin, bu nedenler masaya yatırılsın farklı görüşteki insanlar kendi görüşlerini ortaya koysunlar. Kavgacı olmayan bir üslup ve memleket için en hayırlı nokta ne ise biz orada buluşabilelim" değerlendirmesini yaptı.

"Görüşmede 3. İttifak konusu gündeme gelmedi"

Bir gazetecinin 3.İttifak ile ilgili sorusuna Erbakan ise şu yanıtı verdi:

Seçmenin sağ partiler olarak gördüğü partilerin bir 3.ittifak oluşturması halinde bir sinerji oluşturabileceğini ve ciddi bir blok oluşturabileceğini ifade etmiştik. Bununla ilgili çeşitli vesilelerle görüşlerimizi bildirdik. Bugün HÜDA Par ziyaretimizde biraz önce dediğimiz gibi memleket meseleleri, çözüm önerilerimiz, bakış açılarımız ve aynı zamanda da HÜDA Par'ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar edindiği tecrübeler Yeniden Refah Partisi'nin Anadolu'daki Türkiye genelindeki çalışmalar ile ilgili bilgi vermek şeklinde oldu. Bu ziyaret içeriğinde herhangi bir ittifak görüşme olmadı.

"Bugünkü seçim kanunları ittifakı zorunlu kılıyor"

Bugün ki siyasi sistemin, bugün ki seçim kanunlarının partilerin ittifak yapmaya zorladığını ifade eden Yapıcıoğlu, " Bu görüşmemizin konusu ittifak değildi ama şu partiden isim zikretmeksizin bağımsız olarak söylüyorum, şu anda evet 2 ittifak var. Bunların dışında ittifakların herhangi birinde yer almamış pek çok parti var. Seçime katılmaya yeterliliğine sahip 27 parti olduğu Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) tarafından açıklandı. Bunlarla birlikte aralarında üçüncü ve dördüncü ittifak oluşturmaları mümkündür, ihtimal dahilindedir. Şu an bizim bir ittifak oluşturma çabamız an itibariyle yoktur" dedi.

"Bu yasaklar dış güçlerin ekmeğine yağ sürer"

Bir gazetecinin, Derince Belediyesi’nin konser iptaline ilişkin sorusuna ise Erbakan, "Adaletten yana olan bir görüşün temsilcileriyiz. 'Gardiyan devlet' anlayışı yerine 'garson devlet'; yani vatandaşına hizmetkar olan devlet anlayışından yanayız. Böyle bir yasağın uygun olmadığı görüşünden yanayız. Oradaki insanlarımızın bu gibi yasaklarla devletten soğutulması, merkezden kopartılması ve kutuplaşmaya yol açılması, karşılıklı acıların yaşanmasına vesile olması manasına geleceğini düşünüyoruz. Ve bu gibi davranışlarla aslında o bölgede birtakım emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor" yanıtını verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU