Her üç Britanyalıdan biri Kraliçe II. Elizabeth'in emekli olması gerektiğini düşünüyor

Majesteleri bu yıl sağlık sorunları nedeniyle birkaç önemli etkinliği kaçırdı

Kraliçe II. Elizabeth, Kraliyet Windsor At Gösterisi'ne katıldı (AFP)

Britanyalıların üçte biri, hareket etmekte yaşadığı sorunlar yüzünden bizzat katılacağı bir dizi etkinliği kaçırmasının ardından, Kraliçe'nin emekliye ayrılması ve Galler Prensi olan oğlunun krallığına izin vermesi gerektiğini düşünüyor.

Yeni bir YouGov araştırması, Kraliçe II. Elizabeth'in hayatının geri kalanında devlet başkanı olarak kalıp kalmaması gerektiği konusunda, kamuoyunda belirgin bir değişim olduğunu ortaya koydu.

Anketlerin başlamasından bu yana geçen iki yıl boyunca, Britanyalıların yarısından fazlası Majestelerinin hükümdarlığını ölünceye kadar sürdürmesi gerektiğini düşünürken, sadece 4'te biri emekli olması gerektiği kanısındaydı.

Ancak Times Radio için gerçekleştirilen yeni anket, hükümdarın tahttan çekilmesi gerektiğini düşünenlerin (yüzde 34) sayısında bir artış olduğunu ve katılımcıların yarısından biraz azının (yüzde 49) Kraliçe'nin çalışmayı sürdürmesinden yana olduğunu gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Geçen ay 96 yaşına giren hükümdar, salı günü gerçekleştirilen Parlamento açılışını "epizodik hareket sorunları" nedeniyle 1963'ten beri ilk kez kaçırdı.

Prens Charles benzeri görülmemiş, tarihi bir hamleyle ilk kez Kraliçe'nin Konuşması'nı okumak üzere hükümdarın yerini aldı. Bu, Prens Charles'ın sorumluluklarında büyük bir değişiklik olarak yorumlandı.

Kraliçe cuma günü Kraliyet Windsor At Gösterisi'ne katıldı ve her yıl düzenlenen bu üç günlük gösterinin ilk gününe katılımını iptal etmiş olmasına rağmen keyfi yerinde göründü.

Bu, hayatını kaybeden Prens Philip'in anısına martta Westminster Abbey'de düzenlenen bir törene katılmasından beri Kraliçe'nin halkın karşısına ilk çıkışıydı.
 


1990 kişinin katıldığı anket, Kraliçe'nin emekliliğine en çok destek veren demografik grupların İşçi Partisi seçmenleri (yüzde 39), Brexit sırasında Avrupa Birliği'nde kalmak için oy kullananlar (yüzde 38), 50 ila 64 yaşındaki kişiler (yüzde 37) ve erkekler (yüzde 35) olduğunu ortaya çıkardı.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu (yüzde 80) 70 yıllık saltanatı boyunca Kraliçe'nin şahsen iyi iş çıkardığını düşünüyor. Yüzde 36'sıysa Charles'ın iyi bir kral olacağını düşünüyor ki bu, geçen ay bu kanıda olan yüzde 32'lik kesimin arttığı anlamına geliyor.

Kraliçe'nin, 2019'dan bu yana ilk kez düzenlenen, Buckingham Sarayı'ndaki kraliyet bahçelerinde parti etkinliklerini de kaçırması bekleniyor.

Genellikle her yaz düzenlenen ancak Kovid-19 pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021'de iptal edilen üç bahçe partisine Kraliçe yerine kraliyet ailesinin diğer üyeleri katılacak.

Buckingham Sarayı sözcüsü, katılımla ilgili ayrıntıların vakti gelince teyit edileceğini söyledi.

Kraliçe, bu yıl haziranda dolu dolu bir etkinlik programından oluşacak ve hafta sonunu 4 güne uzatacak resmi tatille Platin Jübile'sini kutlayacak.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/royal-family

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU