Prof. Üşümezsoy: Çiğli ve Bayraklı'da zemin gerçek kara niteliğinde değil, imar izni verilmemeli

İzmir ve çevresinde meydana gelen depremlerin adeta bir test gibi uyardığını belirten deprem uzmanı Prof. Şener Üşümezsoy, zeminin imara uygun olmadığı alanlardaki yerleşim tehlikesine dikkati çekti

Prof. Üşümezsoy'a göre Ege Denizi açıklarında 30 Ekim 2020'de gerçekleşen deprem ile dün gece saatlerindeki 4.4'lük sarsıntı adeta bir zemin testi. Bayraklı ve Çiğli'nin İzmir'in en riskli yerleri olduğunun görüldüğünü belirten Üşümezsoy'a göre harekete geçilmesi şart / Fotoğraf: Twitter / @SenerUsumezsoyy

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Ege Denizi'nde önceki gün saat 01.08'de 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Merkez üssü İzmir'in Çeşme ilçesi olan depremin 7,27 kilometre derinliğinde olduğu açıklandı.

30 Ekim 2020'de İzmir'in Bayraklı ilçesini vuran ve 117 kişinin yaşamını yitirdiği deprem sonrası bölgede bir kez daha yürekler ağızlara geldi.

Deprem uzmanı Prof. Şener Üşümezsoy'la İkara fayı ile Çeşme ve Sakız yarımadalarının güneyinden geçen fayda oluşan sarsıntıyı konuştuk. 

Sakız Adası'nın güneyindeki fay sisteminin geçen sene Sisam (Samos) ve İkara açılma faylarının oluşturduğu stresin etkisiyle gelişen bir deprem olduğunu ifade eden Üşümezsoy, bunun Kuşadası fay sisteminin Ege'ye doğru genişleyen kesimindeki yapıyı gösterdiğini söyledi. 

Prof. Üşümezsoy, Sisam-İkara ile kuzeyde Sığacık ve Sakız güneyindeki fayların oluşturduğu körfezin yaklaşık olarak kuzeydoğu-güneybatı gidişli transfer faylarıyla kontrol edildiğini ve depremin bu sistemde oluştuğunu aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Çiğli ve Bayraklı çamurdan katılaşmış bir zemine sahip, gerçek kara niteliğinde değil, imar verilmesin"

İzmirlilerin diken üstünde olduğunu düşünen Şener Üşümezsoy'a göre bazı jeologlar sürekli 'Büyük deprem olacak' şeklinde savaş tatbikatı yapar gibi deprem fayları üzerine haberler yapıp korku salsalar da asıl büyük deprem başka yerde gerçekleşecek.

Ancak bu depremlerin de "uyarıcı" nitelikte olduğunu ve zemin etüdü görevi gördüğünü belirten Üşümezsoy, imar verilmemesi gereken yerleri ise şöyle sıraladı:

"Tuzla fayı denilen, İzmir'e doğru giden, kuzey-güney gidişli bir fay hattını sürekli gündeme getiriyorlar. Ama bu fay Kuşadası Körfezi'ndeki fay sisteminin bir parçası. Yani merkezinde Kuşadası alanından batıya, egeye doğru açılan V şeklinde bir fay sistemi. Güneyinde İkara ve Samos vardı, o depremi sizin yazınızla tanıttık. Kuzeyinde ise Seferihisar'dan Çeşme'nin güneyinden ve Sakıza doğru gidip Ege'ye doğru inen bir fay sistemi var. Onları kesen kuzeydoğu yönünde ikinci bir fay sistemi var. Bu oluşan deprem doğu, kuzeydoğu, güneybatı yönlü giden bir sistem ama İzmir'deki faylarda oluşan bir deprem değl ama en büyük etkisini özellikle daha önce de belirttiğimiz gibi Çiğli ve Bayraklı bölgesinde hissedildi çünkü o bölgeler hep altını çizdiğimiz gibi, çamurdan katılaşmış bir zemine sahip yani Gediz Deltası denize doğru ilerledikçe bir kara oluşturuyor ama o kara, gerçek bir kara niteliğinde değil. Sertleşmemiş tabakalar oluştuğundan orda çok hissediliyor. Çiğli ve kesimindeki alanın riskli olduğunu hep söyledik, imar verilmesin dedik ama bir kat daha yapmanın peşindeler.  Aslında bu depremler test gibi uyarıyor! Zemine ilişkin araştırma sonucu veriyor ve 'Zemin kötü, imar yapmayalım' diyor. Diğer taraftan İzmir Körfezi'nin güneyinden Narlıdere kuzey kesimindeki fay hattı bölgesi de hissedilir durumda ama tarihsel depremlerin olduğu Narlıdere fayı değil, Sakız'ın güneyindeki fay. Ama yine de İzmir'in yumuşak zeminli kesimlerinde net şekilde hissediliyor."

 

Şener Üşümezsoy grafik.png
Görsel: Prof. Şener Üşümezsoy Depreme ilişkin bir harita da paylaşan Şener Üşümezsoy, çemberlerin içindeki mavi renkli yerlerin depremi hissedenlerin bulunduğu alan olduğunu dile getirdi.

Üşümezsoy, yeşilleri 'kuvvetli hissedenler', sarıya doğru olan yerleri ise 'daha kuvvetli hissedenlerin bulunduğu alanlar' olarak niteledi. Hissedilme alanına detaylı şekilde bakıldığında ise Prof. Üşümezsoy, "Deprem ağırlıklı olarak Bayraklı bölgesinde daha kuvvetli hissedildi. Çeşme'nin güneyinde ve Sakız’ın doğusunda da kuvvetli hissedildi" yorumunu yaptı. 

Renkli bölgelerin deprem zeminlerinin kalitesini gösterdiğine değinen Üşümezsoy, "4,5'luk bir fay ve bu bölgelerden uzak olduğu halde kuvvetli hissedilen bölgeler, zemin etüdü yapar gibi test ettiriyor bize. Yıldız depremin olduğu nokta. Kırmızı çizgiler ise bölgedeki belirleyici ana faylar. Çeşme güneyi ve Sakız fayı, İkara fayı, Sisam fayı ve kuzeydoğu güneybatı girişli açılma transfer fayları" ifadelerini kullandı.

 

Şener Üşümezsoy son grafik.png
Görsel: Prof. Şener Üşümezsoy 

 


Fay düzleminin çözümüne bakıldığında, projeksiyonda kırmızı çizginin fayı gösterdiğini, okta ise fayın iki yanındaki blokların hareket yönünün görüldüğünü belirten Prof. Üşümezsoy, "Bu anlamda haritaya bakıldığında doğu-kuzeydoğu, batı-güneydoğu gidişli bir fay hattında olan bir kırılma, mavi yönlerde bloklar genişliyor, beyaz bölgede ise sıkıştırma kuvvetlerinin ana yönü oluyor. Böyle olunca yaklaşık doğu-batı yönlü bir sıkıştırmayla, kuzeydoğu güneybatı gidişli bir fay, bu bir yırtılma fayını temsil ediyor. Depremin olduğu bölge, güneyde İkara fayı, Sisam fayı, kuzeyde ise Çeşme ve Seferihisar fayını kuzeydoğu yönlü yırtan bir fayı gösteriyor" diye konuştu.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU