Şili'de 1 Mayıs kutlamalarında vurulan 29 yaşındaki gazeteci hayatını kaybetti

Pinochet diktatörlüğünden beri ülkede ilk defa bir gazeteci görev başındayken öldürüldü

Genç gazeteciyi kimin öldürdüğü henüz belirlenemedi (AFP)

Şili'de 1 Mayıs gösterilerinde vurulan gazeteci Francisca Sandoval hayatını kaybetti.

29 yaşındaki Sandoval, başkent Santiago'da yer alan Barrio Meiggs adlı pazar yerinde İşçi Bayramı protestolarını takip ederken, göstericilerle bir grup arasında çıkan silahlı çatışmada başından vurulmuştu.

Gazetecinin tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım şefi Daniel Rodriguez, Sandoval'ın kurşunun yarattığı hasar nedeniyle oluşan beyin kanamasından yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Gazetecinin çalıştığı bağımsız Señal3 La Victoria adlı kanalıysa "Francisca bizi bırakmadı, onu öldürdüler. Seni özleyeceğiz ve gerçeğin ortaya çıkması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerinin yer aldığı bir taziye mesajı yayımladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Martta seçimleri kazanarak göreve gelen ülke tarihinin en genç Devlet Başkanı Gabriel Boric ise Sandoval'ın ailesine başsağlığı dileyerek, sorumlu kişilerin cezalandırılacağı sözünü verdi.

7 Mayıs'ta protestocular sokağa inerek Sandoval'a destek vermek için gösteri düzenlemişti.

Polis, 3 Mayıs'ta Sandoval'ı öldürdüğünden şüphelenilen 41 yaşındaki Marcelo Naranjo adlı kişiyi tutuklamıştı.

Saldırıyla ilgili biri Kolombiya diğeri de Venezuela vatandaşı olan iki kişiye de ev hapsi cezası verilmişti. Yetkililer bu kişilerin kimliklerini paylaşmadı.

Sandoval'ın yaşamını yitirmesiyle, 1974-1990'da ülkeyi yöneten Eski Şili Devlet Başkanı Augusto Pinochet'nin dikta rejiminden beri ilk defa bir gazeteci görev başındayken öldürülmüş oldu.

Pinochet döneminde 36 yaşındaki gazeteci José Carrasco 1986'da öldürülmüştü.Independent Türkçe, Guardian, Times of India, Paudal

DAHA FAZLA HABER OKU